علت خطای دولت در پیش‌بینی قیمت‌ نفت

دولت ایران قیمت نفت را در بودجه‌ سال 1395 معادل 40 دلار برآورد کرده بود. این در حالی است که در روز 27 اسفند 1394 یعنی سه روز قبل از شروع سال جدید، قیمت نفت بالای 40 دلار رفت.

به گزارش اقتصادنیوز پس از آن قیمت نفت با یک اصلاح، مجدداً از 22 فروردین 1395، یعنی 40 روز پیش، بالای 40 دلار قرار گرفت. پس از شکست اجلاس دوحه برای طرح فریز نفتی، بر عکس انتظارات، مجدداً نفت صعودی شد و هم‌اکنون به مرز 50 دلار رسیده است.

میانگین 60 روزه‌ قیمت جهانی نفت خام 42.88 دلار و میانگین 40 روزه‌ آن 44.92 دلار است.

آنچه که واضح است پیش‌بینی اعلامی دولت برای قیمت نفت خام تا این لحظه اشتباه بوده و علت آن از چهار حالت ذیل نمی‌تواند خارج باشد:

1) دولت دانش کافی برای پیش‌بینی قیمت نفت نداشته است.

2) دولت نتوانسته از دانش بیرون از دولت برای پیش‌بینی قیمت نفت استفاده کند.

3) دولت قیمت نفت را درست پیش‌بینی کرده، اما آن را اعلام نکرده است.

4) در ادامه‌ سال قیمت نفت طوری تغییر می‌کند که میانگین آن همان 40 دلار خواهد بود.

گزینه‌ دوم و سوم به ناتوانی و عدم خیرخواهی دولت برمی‌گردد. اما اگر گزینه‌ چهارم درست باشد که به معنی غلط بودن گزینه‌ اول است، یک سؤال بزرگ وجود دارد:

در زمانی که دولت لایحه‌ بودجه را تنظیم و ارائه کرده، قیمت نفت به حضیض 26.04 دلاری رسید که در واقع کمترین قیمت تاریخی آن بود. دولت با چه انتظاراتی قیمت نفت را 40 دلار، یعنی 53 درصد بالاتر برآورد کرده است؟ وقتی دولت به چنین رشد بزرگی برای قیمت نفت باور داشته، چه طور به قیمت‌های بالاتری فکر نکرده است؟

آیا دولت قیمت نفت را کمتر از 40 دلار پیش‌بینی کرده و آن را بیشتر از برآوردهایش اعلام کرده است؟

هم‌اکنون قیمت نفت 25 درصد بالاتر از قیمت مورد انتظار دولت است. آیا نباید قبل از آن که خیلی دیر شود، دولت به مدل‌های پیش‌بینی‌اش رجوع کند و بررسی کند که آیا هنوز به پیش‌بینی 40 دلاری معتقد است؟

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید


Fatal error: Call to undefined function drupal_random_key() in /var/www/vhosts/sanatnevis.com/httpdocs/sites/all/modules/drupal/colorbox/colorbox.theme.inc on line 145