روند فروش دلار و طلا در بازار کند شد

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت: فروش در بازار دلار و سکه صورت می‌گیرد، اما آنچه که سبب می‌شود روند خرید سکه و دلار کند شود، سیاست‌های دستوری امرانه‌ای است که از سوی دولت در اقتصاد صورت می‌پذیرد، این دستورها برای کوتاه‌مدت موثر خواهد بود.
روند فروش دلار و طلا در بازار کند شد

به گزارش صنعت نویس، شهرام مرصعی با بیان اینکه دلار 4200 تومانی به بازار تزریق نمی‌شود، بیان کرد: دلار 4200 تومانی تزریق نمی‌شود بلکه تزریق آن نیز کار نادرستی است. اقتصاد دستوری نیست و اقتصاد دستوری محکوم به فناست و با این مدل تنها توانایی خود را کاهش می‌دهیم. اگر دلار 4200 تومانی با دستور اعمال شود، تنها منجر به فساد، رانت، انحصارطلبی و قاچاق منجر خواهد شد.

وی افزود: دولت و بانک مرکزی توانایی پرداخت نیاز داخلی به دلار با قیمت 4200 تومان ندارد. نکته دیگر آن‌که قیمت دلار را چه چیزی تعییین می‌کند؟ چیزی جز بازار آزاد، عرضه و تقاضا تعیین نخواهد کرد. اما ارزش واقعی دلار از جایی دیگر نشئت می‌گیرد.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با اشاره به علل سقوط ارزش ریال خاطرنشان کرد: این افزایش ناگهانی قیمت ناشی از پول‌های چاپ شده بی‌پشتوانه است. اگر این پول‌های بی‌پشتوانه چاپ نمی‌شدند، ارزش ریال به این شدت دچار تنزل قیمت نمی‌شد. یک حجم انبوهی از ریال بی‌پشتوانه چه در دست مردم و چه در بانک‌ها موجود است که هرچه‌قدر دلار 4200 تومانی به بازار تزریق شود نمی‌تواند تعادل را دوباره ایجاد کند.

وی اضافه کرد: بنابراین حتی اگر فرض بر توانایی بانک ومرکزی به عرضه دلار 4200 تومانی بگیریم، باز این اقدام چندان عقلانی نخواهد بود.

مرصعی در خصوص طرح جایگزینی ارزهای دیگر به جای دلار تصریح کرد: انتخاب یک ارز خاص جهت جایگزینی یک ارز که بسیار در مراودات مالی بسیار مرسوم است، چندان کار ساده‌ای نیست. به این صورت که یک یا دو کشور محدود چنین کار بزرگی را هم انجام بدهند نیست.

وی تاکید کرد: جایگزینی دلار به جای ارز‌های دیگر و توسعه مراودات آن، تقریبا پس از جنگ جهانی دوم صورت گرفته و هر روز نیز به وابستگی تبادلات و مراودات تجاری به دلار افزوده شده و تا به امروز که ارز غالب است.

رئیس انجمن، طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی مطرح کرد: قطعا جایگزینی یک ارز به جای دلار از عهده یک یا دو کشور با اقتصاد ناتوان برمی‌آید و نه از اتحادیه‌ای مانند اتحادیه اروپا با اقتصادی قوی و پویا. بنابراین تنها این مسئله به صورت شعار می‌ماند و از نظر اقتصادی زمان زیادی تا رسیدن به این نقطه فاصله است.

مرصعی با اشاره به قدیمی بودن این طرح گفت: این سخن چندان در دنیای اقتصاد تازه نیست، سال‌ها اندیشمندان اقتصادی تلاش کردند ارز دیگری را اختراع کرده و جایگزین دلار کنند اما تاکنون موفق نشده‌اند، انجام این مهم تنها به اقتصاد آمریکا و اینکه در آینده چه جایگاهی را پیدا کند بستگی دارد؛ آیا آمریکا همچنان می‌تواند از دلار به عنوان ارز مرجع در روابط تجاری و اقتصادی بهره ببرد و یا اینکه به سبب ناتوانی اقتصاد آمریکا ارز‌های دیگر جایگزین دلار خواهند شد؟

وی در خصوص افزایش قیمت سکه در بازار بیان کرد: اگر در یک شرایط هیجانی تقاضا سکه افزایش پیدا کند، موجب افزایش قیمت خواهد شد ولی دلیلی بر این نیست که قیمت واقعی سکه این مقدار باشد. مردم زمانی که احساس می‌کنند ارزش پول ملی آن‌ها در حال کاهش است گرایش به جایگزین کردن کالاها و ارزهایی که قابلیت نقدشدگی بالایی داشته‌باشند با پولی که هر روز ارزش خود را از دست می‌دهد، انجام دهند.

مرصعی تصریح کرد: اگر مردم احساس کنند که پول ملی ارزش واقعی خود را دارد، احساس نیاز نخواهند کرد که به جای آن سکه و ارز‌های جایگزین را تهیه کنند و در صندوق‌ها انباشت بشود که این عمل نیز به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی تاکید کرد: سکه و دلار نیز به واسطه دستورهای این‌چنینی دچار توقف‌های کوتاهی می‌شوند اما دائمی نخواهد بود و روند بازار به گذشته باز خواهد گشت.

منبع:ایسنا

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید


Fatal error: Call to undefined function drupal_random_key() in /var/www/vhosts/sanatnevis.com/httpdocs/sites/all/modules/drupal/colorbox/colorbox.theme.inc on line 145