روسفیدی تولید داخلی در ترازوی نقد

صاحبان فن و نظر در عرصه تولید و اقتصاد، هم‌عقیده‌اند که علامت سوال‌ها در برابر باکیفیت یا بی‌کیفیت بودن کالای ایرانی بی‌مورد است و تولیدات داخلی قابل دفاع و با رفع مشکلات و موانع قابل دفاع‌تر نیز می شوند.
روسفیدی تولید داخلی در ترازوی نقد

به گزارش صنعت نویس، نخستین نشست هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی در حالی شب گذشته برگزار شد که برخی شخصیت های حاضر در این نشست، کالای ایرانی را قابل دفاع از نظر کیفیت و قابل رقابت با کالای خارجی ندانستند.
این عده معتقد بودند کالای ایرانی نتوانسته کارنامه درخشانی از خود در بازارهای داخلی و خارجی ارائه دهد اما در مقابل، برخی صاحبنظران این نشست با رد این مطلب معتقد بودند تولید داخلی پیشرفتهای قابل توجهی در طول سالیان داشته است.

مجموعه تولیدی کشور پویا و در حال حرکت است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست با اشاره رونق تولید در کشور بیان داشت: ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، 854 واحد صنعتی در کشور فعال بودند که اکنون این رقم به 84 هزار و 287 واحد کوچک و بزرگ افزایش یافته و حجم عظیمی از تولید را نشان می دهد. 
محمد شریعتمداری با اشاره به افزایش 22 درصدی صدور مجوز تاسیس واحدهای تولیدی افزود: طی سال گذشته بیش از 20 هزار مجوز واحدهای تولیدی صادر شده است.
وی گفت: ممکن است برخی واحدهای تولیدی ما دچار مشکل باشند اما تعمیم به تمام مجموعه تولید صحیح نیست و به جای اینگونه داوری ها باید رفع موانع رونق تولید از جمله بستن مرزهای کشور به روی کالای قاچاق صورت گیرد. 

نسل جدیدی از کارآفرینان در حال تزریق به جامعه هستند
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این نشست گفت: تلاش شده نسل جدید کارآفرینان از سیستم دولتی فاصله داشته باشند.
سورنا ستاری افزود: بیش از هر چیز در عرصه تولید و صادرات به راه و روش جدید نیاز داریم و البته به ایده هایی در زمینه تبدیل دانش به محصول رسیده ایم و اقداماتی در این راستا در حال انجام و مدل هایی نیز پیاده سازی شده است.
وی با اشاره به نیاز محیط کسب و کار جدید برای رونق تولید گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد مدل های جدی کسب و کار را به اشتراک بگذارد.
ستاری گفت: عدد قابل توجهی از استارتاپ ها نیز در کشور رو به گسترش هستند که آمادگی رونق آنها و تبادل نظر برای رشد این مجموعه ها نیز فراهم است.

ایرانی ها عمدتا کالای ایرانی مصرف می کنند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت: حمایت از کالای ایرانی توسط مجموعه دولت، مجلس، قوه قضائیه، تولیدگران و بازرگانان باید محقق شود.
علی ربیعی با تاکید بر لزوم کیفی سازی تولیدات ملی گفت: در دولت نیز به طور مشخص باید روی مالیات بر ارزش افزوده و کاهش آن اقدام شود.
وی به مقایسه کیفی عملکرد کارآفرینان برتر به عنوان اقدامی مثبت در جهت ارتقای کیفیت تولیدات داخلی اشاره کرد و افزود: تغییر تکنولوژی در جامعه ما دیر اتفاق می افتد تا جایی که کالا از رقابت باز می ماند.
ربیعی گفت: دولت، جامعه، تولیدکنندگان و بازرگانان در حال تلاش هستند تا مشکلات تولید برطرف شده و رکود حاکم بر اقتصاد به رونق تبدیل شود.
وی افزود: بر اساس مطالعاتی که توسط موسسه های معتبر انجام شده، این قضیه به اثبات رسیده که اکثر ایرانی ها کالای ایرانی مصرف می کنند.
وزیر کار اظهار داشت: صدا و سیما می تواند ذائقه ها را تغییر دهد و در عین حال و به موازات باید قدرت خرید ایرانی ها نیز افزایش یابد.
ربیعی تاکید کرد: حمایت از کالای ایرانی برای دولت جنبه اعتقادی دارد و تمام تلاشمان را در این خصوص به کار خواهیم بست.

جرائم کارفرمایان خوش حساب بخشیده می شود
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست از تصویب قانون بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب در هیات وزیران خبر داد و گفت: کارفرمایان خوش حساب تا دهم تیرماه می توانند از این قانون جهت تسویه جرائم خود استفاده کنند.
سید تقی نوربخش افزود: همچنین کارگرانی که بیمه اولی هستند درصورت ثبت نام در سازمان فنی و حرفه ای، از پرداخت یک سال حق بیمه معاف می شوند.
وی به اقدامات تامین اجتماعی در زمینه فرهنگ سازی کالای ایرانی اشاره کرد و افزود: در این راستا 6 هزار میلیارد ریال تسهیلات به مستمری بگیران تامین اجتماعی جهت خرید کالاهای ایرانی واگذار می شود.
وی به فعال بودن شماره تلفن 1420 جهت حل مشکلات کلی کارگاه ها اشاره کرد و گفت: مالیات، حق دولت است و بیمه، حق ملت و تامین اجتماعی در جهت دفاع از این حق تلاش می کند.
نوربخش افزود: امسال به صورت ماهانه، بخشنامه ای در جهت کاهش هزینه های مالی کارفرمایان و تسهیل فضای کسب و کار از سوی تامین اجتماعی ابلاغ می شود.

بی کیفیت خواندن کالای ایرانی، حرف صحیحی نیست
دبیرکل خانه صنعت و معدن و تجارت ایران نیز در این نشست گفت: فرش، فولاد، پسته، زعفران، لبنیات و شیرینی ایرانی قابل رقابت با دنیاست. 
سید محمدرضا مرتضوی افزود: موسسه استاندارد هم در صیانت از کیفیت سختگیری زیادی دارد و همین منجر به کیفیت بالای کالا شده است.
وی در واکنش به انتقادات در مورد کیفیت نازل خودروی داخلی افزود: این مساله به نوع مدیریت بر می گردد، اگر مدیریت صحیحی اعمال شود صنعت خودرو نیز کیفیت لازم را به دست می آورد.

راه اندازی استارتاپهای موفق در کسب و کار نوین
معاون پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: برای حمایت از کالای ایرانی باید به سمت دانش و مدل های نوین کسب و کار رفته و آن را در دستور کار قرار دهیم.
مینا مهرنوش افزود: یکی از تجربه های خوب در کسب و کار نوین راه اندازی استارتاپ «کسپینو» بود که توانست شیوه نوین در کسب و کار ایجاد کند.
وی گفت: روش کسپینو در معرفی کالا به این گونه است که اگر در محله ای کالای خوب و با کیفیتی به فروش رفت، خریداران می توانند آن محصول را در این استارتاپ معرفی کنند.
آنچه مسلم است کالا و تولید و تولیدکننده ایرانی به عنوان مهمترین مولفه نجات بخش رونق اقتصادی کشور برای برون‌رفت از وابستگی به اقتصاد نفتی نیاز به حمایت همه جانبه در عمل دارد.
باید دست این رهاورد را گرفت و پا به پا از فراز و نشیب های سر راه عبور داد تا اعتماد ملی و جهانی به کالای ایرانی به مرحله ای که در شان ایرانی باشد، برسد.
اولین نشست هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی به منظور حمایت از تولید ملی و کالاهای ساخت داخل کشور با حضور نمایندگانی از هیات دولت، تنی چند از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان اتاق اصناف و بازرگانی، دست اندرکاران حوزه تولید و صنعت و کارشناسان حوزه اقتصاد در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد. 
در این نشست یک روزه راهکارهای توسعه صنایع اقتصادی و تولیدی کشور و موانع و مشکلات پیش روی این حوزه بحث و بررسی شد. 

 

منبع:ایرنا

افزودن نظر جدید


Fatal error: Call to undefined function drupal_random_key() in /var/www/vhosts/sanatnevis.com/httpdocs/sites/all/modules/drupal/colorbox/colorbox.theme.inc on line 145