جزئیات عملکرد ۱۸ بورس دنیا

در سال ۱۳۹۴ شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با ۲۸ درصد افزایش، تنها بورس مثبت در میان ۱۸ بورس معتبر خارجی است.
جزئیات عملکرد ۱۸ بورس دنیا

 در سال ۱۳۹۴ شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با ۲۸ درصد افزایش، تنها بورس مثبت در میان ۱۸ بورس معتبر خارجی است. بر این اساس و در میان این بورس ها، شاخص بورس استانبول با ۴ درصد کاهش، کمترین و شاخص بورس عربستان با ۳۱ درصد افت، بیشترین کاهش را تجربه کرده است.

به گزارش مهر، بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، ۱۷ بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در سال ۱۳۹۴ شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با ۲۸ درصد افزایش، تنها بورس مثبت در میان ۱۸ بورس معتبر خارجی است. بر این اساس و در میان این بورس‌ها، شاخص بورس استانبول با ۴ درصد کاهش، کمترین و شاخص بورس عربستان با ۳۱ درصد افت، بیشترین کاهش را تجربه کرده است.

مطابق گزارش یادشده که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر شده است، در سال ۱۳۹۴ شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) تعدیل شده بر حسب دلار مبادله ای ۱۹ درصد و بر حسب یورو مبادله‌ای ۱۳ درصد رشد داشته است. در این مدت شاخص قیمت (ارزش وزنی) ۱۳ درصد، شاخص کل (هم‌وزن) ۳۵ درصد و شاخص قیمت (هم‌وزن) ۲۴ درصد افزایش پیدا کرده است. در مدت مشابه شاخص فرابورس ۲۱ درصد و قیمت سکه بهار آزادی ۸ درصد رشد داشته است.

بر این اساس، در هفته منتهی به بیست و ششم اسفند ماه سال جاری، حجم معاملات با در نظر گرفتن یک روز کاری کمتر (تعطیلی یکشنبه) نسبت به هفته گذشته ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد و ۳ صنعت "خودرو و ساخت قطعات"، "بانک‌ها و موسسات اعتباری" و "فلزات اساسی" به ترتیب ۳۳، ۲۵ و ۱۱ درصد و در مجموع ۶۹ درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص داده‌اند. البته کاهش ۲۰ درصدی حجم معاملات در هفته پایانی سال ۹۴، بدون در نظر گرفتن رکورد تاریخی عرضه موفقیت آمیز ۵۰ هزار میلیارد ریالی اوراق مشارکت پروژه­ های نفتی است. این حجم از عرضه اوراق مشارکت در روزهای پایانی سال ۹۴، بیانگر ظرفیت بالای بورس تهران برای تامین مالی پروژه­ های بزرگ اقتصادی است.

در هفته گذشته صنعت "ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری" با بازدهی ۲۴۴.۷ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفته است. در مدت مشابه صنعت "استخراج سایر معادن" با افت ۵.۳ درصدی، بیشترین افت را تجربه کرده است. در میان شرکت‌ها در هفته گذشته، "کنتورسازی ‌ایران‌" با ۲۴۴.۷ درصد و "پارس‌ پامچال‌" با منفی ۳۲.۱ درصد، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشته‌اند.

در سال ۱۳۹۴، قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله‌ در بورس تهران همگی افزایش یافته و در این میان صندوق سپهر اندیشه نوین با ۲۹.۴ درصد بیشترین رشد را از آن خود کرده است. در میان این نهادهای مالی از نظر تغییرات ارزش خالص دارایی (NAV) صندوق پاداش سهامداری توسعه با رشد ۲۹.۷ درصدی در مدت زمان یادشده، بیشترین افزایش ارزش خالص دارایی (NAV) را داشته است.

در بازارهای جهانی و در سال ۱۳۹۴، طلا با ۷ درصد افزایش بیشترین بازدهی و فولاد با ۶۷ درصد کاهش کمترین بازدهی را تجربه کرده است. در ۳۰ روز منتهی به بیست و ششم اسفند ماه سال جاری قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب با ۲۶، ۲۱ و ۲۱ درصد افزایش همراه بوده است.

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید