جدیدترین تصمیم مشتری بزرگ نفت ایران

تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران پس از یک دوره 180 روزه و از روز 4 نوامبر اجرایی خواهد شد، اما بسیاری از پالایشگاه های اروپایی و همچنین خریدارانی در آسیا، از هم اکنون در حال کاهش خرید نفت خود از این کشور هستند.
جدیدترین تصمیم مشتری بزرگ نفت ایران

به گزارش صنعت نویس، 3 منبع مطلع گفتند، شرکت نایارا انرژی هند (اسار اویل سابق) یکی از بزرگترین مشتریان هندی نفت ایران، به دلیل تحریم های جدید دولت آمریکا، از ماه جاری شروع به کاهش خرید خود از ایران کرده است. شرکت خطوط کشتیرانی هاپاگ لوید آلمان هم یکی از دو خط کشتیرانی خود به مقصد ایران را متوقف کرده و در مورد دیگر خط کشتیرانی خود به مقصد این کشور تا قبل از ۴ نوامبر، یعنی موعد اجرای تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تصمیم گیری خواهد کرد.

به گزارش رویترز، شرکت نایارا، سال گذشته در قراردادای به مبلغ 12.9 میلیارد دلار توسط شرکت رزنفت روسیه و شرکایش خریداری شد. آمارهای منابع کشتیرانی نشان می دهد که این شرکت معمولا ماهانه حدود 5.5 تا 6 میلیون بشکه نفت از ایران خریداری می کند. به گفته منابع آگاه «شرکت نایارا خرید خود از ایران را حدود 40 تا 50 درصد از ارقام متوسط کاهش خواهد داد، و خرید خود از ایران را به حدود 3 تا 4 میلیون بشکه در روز خواهد رساند.»

بر اساس گزارش وزرات نفت ایران، صادرات نفت این کشور در ماه می به 2.7 میلیون بشکه در روز رسید. هند، سومین مصرف کننده و وارد کننده بزرگ نفت جهان، حدود 4.5 میلیون بشکه در روز نفت وارد می کند.

منابع مطلع در شرکت نایارا در پاسخ به این سوال که آیا این شرکت قصد دارد خرید نفت ماهیانه خود از ایران را به میزان 40 تا 50 درصد کاهش دهد یا خیر گفتند: «تاکنون برنامه ریزی مشخصی برای نحوه کاهش خرید نفت از ایران صورت نگرفته است... ما هنوز به دنبال روشن شدن موضع تمام طرف ها هستیم.»

تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران پس از یک دوره 180 روزه و از روز 4 نوامبر اجرایی خواهد شد، اما بسیاری از پالایشگاه های اروپایی و همچنین خریدارانی در آسیا، از هم اکنون در حال کاهش خرید نفت خود از این کشور هستند.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند هفته گذشته گفته بود، کشورش رویکرد «صبر و انتظار» را در پیش گرفته تا مشخص شود که دقیقا تحریم های آمریکا چه تاثیری خواهد داشت.

شرکت کشتیرانی هاپاگ لوید آلمان فعالیت خود در ایران را کاهش داد

به گزارش رویترز، شرکت خطوط کشتیرانی هاپاگ لوید آلمان یکی از دو خط کشتیرانی خود به مقصد ایران را متوقف کرده و در مورد دیگر خط کشتیرانی خود به مقصد این کشور تا قبل از 4 نوامبر، یعنی موعد اجرای تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تصمیم گیری خواهد کرد.

شرکت هاپاگ لوید که مقر آن در هامبورگ قرار دارد و پنجمین شرکت بزرگ کانتینری جهان محسوب می شود گفته، بر اساس مهلت تعیین شده از سوی دولت آمریکا، فرآِند توقف حمل محصولاتی که در فهرست کالاهای تحت تحریم دولت آمریکا قرار دارد را آغاز کرده است.

این گروه کشتیرانی اعلام کرده که خود به صورت مستقیم هیچ گونه خدمات کشتیرانی ای در زمینه حمل محموله های ایران ارائه نمی داده و در این زمینه از شرکایش استفاده می کرده است. «یکی از این دو خط خدمات کشتیرانی متوقف شده و خط دیگر تحت بازنگری قرار دارد.»

این شرکت گفته، در انتظار روشن تر شدن جزئیات تحریم های جدید آمریکا علیه ایران است تا مشخص شود که کدام فعالیت ها در دوران قبل از اجرای تحریم ها مجازند تا بر اساس آن تصمیمات نهایی در خصوص ارائه خدمات به ایران اتخاذ شود.

شرکت ام اس سی، دومین شرکت کشتیرانی کانتینری جهان هم ماه گذشته اعلام کرد که ثبت سفارشات جدید برای حمل کالا به ایران را متوقف می کند، اما محموله های قابل قبولی نظیر مواد غذایی را تا زمان آغاز رسمی اجرای تحریم ها به مقصد ایران حمل خواهد کرد.

شرکت مرسک لاین، بزرگترین شرکت فعال در زمینه حمل و نقل کانتینری هم گفته در حال بازنگری در فعالیت های خود در ایران است.

شرکت هاپاگ لوید، همانند دو شرکت ام اس سی و مرسک، خدمات خطوط کشتیرانی به مقصد ایران را از طریق کشتی های شخص ثالث و از بندر جبل علی امارات انجام می داد.

 

منبع:تسنیم

افزودن نظر جدید


Fatal error: Call to undefined function drupal_random_key() in /var/www/vhosts/sanatnevis.com/httpdocs/sites/all/modules/drupal/colorbox/colorbox.theme.inc on line 145