افزایش نگرانی ها از نبود خودروی جایگزین پراید

توقف تولید پراید با تایید مسوولین شرکت سایپا شکل رسمی به خود گرفت و با توجه به اظهارات مطرح شده پیش از موعد مقرر (پایان سال ۹۷) شاهد حذف این خودرو که در حال حاضر عنوان ارزان قیمت‌ترین خودرو در بازار را به خود اختصاص داده است خواهیم بود.
افزایش نگرانی ها از نبود خودروی جایگزین پراید

به گزارش صنعت نویس، مسوولین سایپا در حالی خروج پیش از موعد مقرر پراید از بازار را تایید کرده اند که هنوز جایگزین برای این خودرو در نظر گرفته نشده است و با توجه به شرایط کنونی می توان گفت با حذف پراید بدون در نظر گرفتن جایگزین شاهد حذف بخش اعظمی از تقاضای موجود در بازار خودروهای صفر خواهیم بود. بی توجهی خودروسازان به طراحی و یا تولید خودرویی با رنج قیمتی 20 تا 22 میلیون تومان در حالی است که طی سال های اخیر متقاضیان خرید خودروهای ارزان قیمت تاوان خودرویی را پرداختند که بیش از ربع قرن مهمان بی رقیب بازار خودروهای ارزان قیمت در بازار کشور بود.

در این مدت هیچ خودرویی نتوانست برای مدت زمان طولانی در بازار ارزان قیمت ها دوام آورد؛ در این خصوص می توان به خودروهای چینی اشاره کرد که به هوای گرفتن سهم از بازار خودروهای ارزان وارد بازار خودرو کشور شدند، اما بعد از مدت کوتاهی از سوی متقاضیان خودروهای ارزان قیمت پس زده شدند، هرچند چینی ها نیز در حال حاضر خودرویی با رنج قیمتی پراید (20 تا 22) میلیون تومان در بازار ندارند. ظاهرا چینی ها نیز عطای بازار خودروهای ارزان قیمت در کشور را به لقایش بخشیدند تا به این طریق بیش از پیش شاهد یکه تازی پراید در بازار خودروهای ارزان قیمت ها باشیم. با این شرایط می توان گفت با خروج پراید نه تنها شاهد حذف این خودرو از بازار نخواهیم بود بلکه شاهد رونق کارکرده های پراید در بازار خواهیم بود؛ چرا که خریداران این خودرو توان مالی خرید خودرو با رنج قیمتی بالاتر را ندارند و از این رو به خودروهای کارکرده ای روی خواهند آورد که بعضا از لحاظ ایمنی و استاندارد از خودرو صفر موجود نیز ضعیف تر است.

از سوی دیگر نگرانی از نبود خودروی جانشین در بازار خودروهای ارازن قیمت در حالی است که مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز با بیان اینکه جایگزینی به لحاظ قیمتی برای پراید در نظر گرفته نشده است براین نگرانی دامن زده است و با این شرایط می توان گفت با خروج پراید عنوان ارزان قیمت ترین خودرو در بازار به تییا خواهد رسید خودرویی که حداقل 7 میلیون تومان از پراید گران تر است و برای خریداران خودرویی با رنج قیمتی پراید خودرویی ارزان قیمت محسوب نمی شود و با این شرایط می توان گفت نادیده گرفتن این بخش از بازار خودرو از سوی خودروسازان موجب شده تا داستان تکراری خروج پیکان از خط تولید و نگرانی ها از نبود خودروی جایگزین مجددا تکرار شود.
منبع: عصر خودرو

افزودن نظر جدید