افزایش درآمد ارزی ایران از صدور کالا به پاکستان

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان (مستقر در کراچی) گفت: میزان درآمد ارزی کشورمان از صدور کالا و محصولات به پاکستان از ابتدای سال جاری تا دی‌ماه افزایش ۸ درصدی را نشان می‌دهد.
افزایش درآمد ارزی ایران از صدور کالا به پاکستان

به گزارش صنعت نویس، مراد نعمتی زرگران افزود: میزان صادرات کالا و محصول از ایران به پاکستان در مدت یاد شده به ۷۲۶ میلیون دلار افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: طی این مدت نیز پاکستان ۳۶۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرد که این میزان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، ۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گفته نعمتی زرگران، مجموع مبادلات دو کشور در این مدت یک میلیارد و ۸۶ میلیون دلار اعلام شده است.

وی بر لزوم برندسازی کالای صادراتی از ایران به پاکستان و بهبود هر چه بیشتر کیفیت کالای صادراتی در بازار شدیدا رقابتی پاکستان تاکید کرد.

ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال ۱۳۹۵ بیش از ۷۹۵ میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود ۳۶۵ میلیون دلار بود.

به اعتقاد کارشناسان با وجود مناسبات خوب سیاسی و امنیتی ایران و پاکستان و تعلقات فرهنگی و تاریخی دو حوزه اسلامی و فرهنگ فارسی به عنوان ریشه اصلی مشترکات دو ملت، فضای حاکم بر تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان چندان مناسب و قابل قبول نیست.

پاکستان به عنوان کشوری با جمعیت بیش از ۲۰۰ میلیون نفر اگرچه خود، صادرکننده مواد غذایی از جمله محصولات کشاورزی و دامی است، اما می‌تواند به عنوان مقصد صادراتی محصولات ایران در زمینه‌های مختلف به ویژه لوازم ساختمانی، کاشی، سرامیک و سیمان مطرح شود.

مواد غذایی بسته‌بندی یا کنسرو شده، انواع محصولات لبنی و گوشتی، انواع خشکبار، مواد شوینده و بهداشتی، نوشیدنی‌های مختلف، انواع میوه و ظروف و لوازم آشپزخانه تنها بخشی از کالاهای وارداتی قابل دسترس و پرطرفدار در فروشگاه‌های پاکستان است که البته مشابه پاکستانی همه آن‌ها با کیفیتی نسبتا پایین‌تر و با بسته بندی‌های نه چندان شکیل در بازارهای این کشور وجود دارد.

نکته قابل توجه درباره کالاهای سبک وارداتی پاکستان که در سوپرمارکت‌ها یافت می‌شوند، برندهای این کالاها است که نشان می‌دهد بیشتر آنها از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان وارد شده‌اند.

در میان این کالاها البته محصولاتی با برندهای چینی، ترکیه‌ای، آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، دانمارکی و برخی دیگر کشورهای اروپایی هم به چشم می‌خورد.

کالاهای با کیفیت و مرغوب ایرانی غایب بزرگ قفسه‌های فروشگاه‌ها در پاکستان است که مملو از کالاهای عربی – غربی شده‌اند.

این درحالی است که بازار مصرف ۲۰۰ میلیون نفری پاکستان به عنوان یکی از بازارهای بزرگ اسلامی در مجاورت ایران بزرگترین فرصت برای حضور فعالان اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاران ایرانی است و بازار بکر و رو به توسعه‌ای که متاسفانه از چشم دولتمران و فعالان اقتصادی ایران مغفول مانده است.

برخی کشورها از جمله چین موقعیت استثنایی حضور در پاکستان را مغتنم شمرده و با طرح عظیم ساخت کریدور اقتصادی چین و پاکستان (معروف به CPEC) تلاش دارند علاوه بر حضور پر رونق در بازار این کشور، از طریق پاکستان دسترسی تجاری خود به اقیانوس هند را تسهیل کند.

پکن در این کریدور ۴۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تکمیل این پروژه می‌تواند دو میلیون شغل در پاکستان ایجاد کند و موجب رشد ۷٫۵ درصدی اقتصادی این کشور شود.

همچنین، نگاهی به شرکای اصلی تجاری پاکستان نشان می‌دهد که چین ۱۷ درصد، امارات متحده عربی ۱۵ درصد، کویت ۸٫۸ درصد و عربستان سعودی ۸٫۵ درصد از صادرات به پاکستان را در اختیار دارند.

اجرای خط لوله صلح یکی از طرح‌های راهبردی ایران و پاکستان است که به رغم عمر طولانی خود هنوز به ثمر ننشسته و دو کشور باید گام‌های پایانی را در این زمینه سریع‌تر بردارند.

بهره‌برداری از بندر شهید بهشتی در ایران به یکی از فرصت‌های مهم ترانزیتی و همکاری اقتصادی میان این بندر و بندر مهم گواتر در پاکستان منجر شده و مقامات دو کشور برای تعمیق همکاری‌ها در این زمینه گام‌های جدیدی برداشته‌اند.

منبع: ایرنا

افزودن نظر جدید


Fatal error: Call to undefined function drupal_random_key() in /var/www/vhosts/sanatnevis.com/httpdocs/sites/all/modules/drupal/colorbox/colorbox.theme.inc on line 145