اتصال ایران به سوئیفت قطع نمی‌شود

یک وبگاه خبری تحلیلی آمریکایی با بیان اینکه وزیر خارجه ایالات متحده متقاعد شده که اتصال ایران به سوئیفت قطع نشود، تحلیل کرد که واشنگتن قصد دارد امتیازات عمده‌ای به ایران بدهد.

علی‌رغم تهدیدهای رئیس‌جمهور آمریکا درباره اعمال تحریم‌های سخت علیه ایران در نیمه آبان، برخی منابع می‌گویند که واشنگتن قصد دارد امتیازات عمده‌ای را به ایران بدهد که باعث می‌شود تهران بتواند فشارهای تحریم‌های اقتصادی را تا حد زیادی تسهیل کند. در همین راستا وبگاه «واشنگتن فری‌بیکن» گزارش داد که مقامات وزارت خارجه آمریکا توانسته‌اند «مایک پامپئو» وزیر خارجه این کشور را متقاعد کنند که اجازه دهد ایران به سیستم «سوئیفت» (سامانه جهانی تعاملات بین بانکی) متصل بماند. این وبگاه به نقل از چندین مقام دولتی و منابع آگاه در وزارتخانه‌های خزانه‌داری و خارجه آمریاک نوشت که علی‌رغم تهدیدات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور به اعمال تحریم‌های سخت و جدید علیه ایران، اما واشنگتن در برابر فشارهای متحدان اروپایی و ایران تسلیم شده و قصد عقب‌نشینی از مواضع خود را دارد.

این مقامات می‌گویند در راستای این امتیازدهی آمریکا، ایران اکنون می‌تواند به تجارت در بستر سیستم بانکداری بین‌المللی یا همان سوئیفت ادامه دهد. همچنین دولت ترامپ معافیت‌هایی را به چندین کشور برای تداوم خرید نفت از ایران می‌دهد، امری که مقامات آمریکا پیشتر وعده داده بودند اتفاق نخواهد افتاد. فری‌بیکن با اشاره به نزدیک شدن موعد بازگشت دور تحریم‌های اقتصادی واشنگتن علیه تهران در ۴ نوامبر (۱۳ آبان) افزود که این عقب‌نشینی و امتیازدهی که درپی فشارهای کشورهای اروپایی برای تداوم تجارت با ایران واقع شده، تندروهای زیادی را در کنگره آمریکا و برخی مقامات ضد ایرانی در داخل دولت ترامپ را شدیدا عصبانی کرده است.

فارس

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید


Fatal error: Call to undefined function drupal_random_key() in /var/www/vhosts/sanatnevis.com/httpdocs/sites/all/modules/drupal/colorbox/colorbox.theme.inc on line 145