روایت عجیب میرسلیم از اعدام های خلخالی

«بالاخره بنده از پرونده این افراد باخبر بودم و به نوعی پرونده عملکرد این افسران در دست من بود و خبر داشتم که آقای خلخالی دارند زیاده‌روی می‌کنند. به خود ایشان هم می‌گفتم که مراقب باشید دچار خطا نشوید که البته ایشان خیلی زود حکم صادر می‌کرد و عجله داشت که این افراد را زودتر اعدام کند.»

خبرآنلاین نوشت: «سیدمصطفی میرسلیم، نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در گفت‌وگویی با دیده‌بان ایران نظرات جنجالی و جالبی را مطرح کرده که بخش‌هایی از آن که مربوط به محمدصادق صادقی گیوی معروف به صادق خلخالی است، در ادامه می‌آید:

- (درباره اعدام های انقلابی توسط خلخالی): آقای خلخالی در کارهایش دقت نداشت و در برخی از اعدام‌ها زیاده‌روی انجام می‌گرفت. البته معمولاً این گونه افراط و تفریط‌ها در خیلی از انقلاب‌ها پیش می‌آید اما اگر ایشان برخی از همین موارد اعدام را به تاخیر می‌انداختند و رسیدگی دقیق‌تری می‌کردند، آثار گرانبهایی را برای مردم در پی داشت.

- بنده از اقدامات ایشان دفاع نمی‌کنم و در همان زمان هم به اقتضای مسئولیتی که داشتم (مسئول شهربانی کل کشور) به ایشان تذکر می‌دادم؛ به طوری که در کتاب خاطرات خود آقای خلخالی آمده که ایشان از دست من تلفن را در یخچال می‌گذاشتند تا من مزاحمشان نشوم.

- آقای خلخالی علاقه داشتند بدون در نظر گرفتن جوانب امر و رسیدگی‌های لازم بسیاری از افسران شهربانی را اعدام کند. بدون این که به این موضوع توجه لازم داشته باشند که اصلاً این افراد نقشی در آزار و اذیت و شکنجه مردم نقش داشتند یا خیر!

- بالاخره بنده از پرونده این افراد باخبر بودم و به نوعی پرونده عملکرد این افسران در دست من بود و خبر داشتم که آقای خلخالی دارند زیاده‌روی می‌کنند. به خود ایشان هم می‌گفتم که مراقب باشید دچار خطا نشوید که البته ایشان خیلی زود حکم صادر می‌کرد و عجله داشت که این افراد را زودتر اعدام کند.

- (در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید چرا این قدر سریع حکم اعدام صادر می‌کردند؟) این طور فکر نمی‌کنم که ایشان سوء نیت داشت. روش ایشان روش درستی نبود. به لحاظ قضایی خیلی باید دقت کرد. بالاخره جان انسان‌ها محترم است و نمی‌شود که هر کسی را گرفت و بدون محاکمه دقیق اعدام کرد.

- (آیا این جمله برای آقای خلخالی است که حالا اعدام می‌کنیم اگر بی‌گناه بود می رود بهشت؟) بله از این حرف‌ها می‌گفتند. حتی بدتر از این کارها هم انجام می‌دادند. من خبر داشتم که برخی از همراهان ایشان برای این که مجوز ورود به یک خانه را بگیرند برخی از مواد مخدر یا موارد دیگر را به داخل منزل پرتاب می‌کردند و بعد به اهالی خانه می‌گفتند ما آمده‌ایم برای تفتیش و ... بالاخره این قبیل کارها زیاده‌روی‌هایی بود که اوایل انقلاب صورت می‌گرفت.

برچسب‌ها :

دیدگاه‌ها

سلام خوب اگر خبر داشتهی جرا به مقام بالاتر اطلاع ندادی ؟ الان با این حرف ها به کجا می خواهید برسید ؟ الان خود شما هم شریک جرم هستید ؟ چون سوکت کردیدو....

جناب آقای میر سلیم متاسفانه شما هم در این گناه شریکید وباید روز قیامت جوابگو باشیدشما که ظاهراً درآن زمان رئیس ضهربانی کلّ کشور بودید وقتی میدیدید افراد تحت مدیریت شما بی گناه اعدام میشوند باید محکم میایستادید واگر به حرف شما گوش نمیکردند استعفا میدادید ومیرفتید ، تذکّر صرف کافی نبود.

افزودن نظر جدید