گوشی آمریکایی خوب است خودرو آمریکایی بد؟

کامنت های مردمی درباره خودروهای ساخت آمریکا

وزارت صنعت،معدن و تجارت در حالی هنوز موضع رسمی و شفاف خود را در مورد واردات خودرو از آمریکا اعلام نکرده که به دلیل همین عدم شفافیت، با اظهارنظرهای غیر کارشناسی و گاهی به دور از واقعیت، در مورد این ماجرا روبرو هستیم.
کامنت های مردمی درباره خودروهای ساخت آمریکا

به گزارش خبرنگار صنعت نویس،ازآنجاکه مطابق با سیاست های کلی نظام، واردات کالاهای مصرفی آمریکایی (آنها که برند ایالات متحده آمریکا به حساب می آیند) ممنوع است،  خودروهای آمریکایی نیز جزو همین قافله محسوب می شوند و بنابراین حق ورود به ایران را ندارند.
با توجه به معنا  و مفهومی که از این سیاست ها برمی آید، به نظر می رسد  کالاهای غیر آمریکایی ساخت این کشور از جمله خودرو، منعی برای ورود به ایران ندارند، چون برند آمریکایی محسوب نمی شوند.
این در حالی است که هم اکنون خودروهای غیر آمریکایی ساخت این کشور، توسط پلیس راهور و تنها به تشخیص شخصی این نهاد، شماره گذاری نمی شوند. در واقع پلیس بی آنکه مصوبه و ابلاغیه ای از نهادهای ذیربط مبنی بر ممنوعیت شماره گذاری خودروهای غیرآمریکایی ساخت این کشور، دریافت کرده باشد، با تفسیر خود، پلاک گذاری آنها را ممنوع کرده است.
هرچند اواسط هفته گذشته اعلام شد وزارت صنعت برای ازسرگیری شماره گذاری خودروهای موردنظر، به پلیس راهور نامه نوشته، اما این وزارتخانه ضمن تکذیب این موضوع، باز هم نظر صریح خود را در مورد خودروهای به اصلاح دو رگه اعلام نکرده است.
اتفاقا به دلیل همین عدم شفافیت و صراحت وزارت صنعت، این روزها شاهد اظهارنظرهای مختلف در مورد داستان خودروهای دو رگه هستیم که این موضوع بر ابهامات ماجرا بیشتر و بیشتر می افزاید.
به عنوان مثال، دیروز رییس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو، در گفت و گو با فارس، ضمن انتقاد از تلاش ها برای ازسرگیری شماره گذاری خودروهای غیر آمریکایی ساخت این کشور، این موضوع را "خطوط قرمز نظام" ربط داده است.
به گفته وی "طی ماه‌های اخیر اظهار نظر برخی افراد در مورد بازار خودروهای وارداتی (خودروهای آمریکایی) باعث شد خطوط قرمز نظام به بازی گرفته شود. او همچنین در ادامه اظهاراتش، "تلاش برای عادی جلوه دادن واردات خودروهای ساخت آمریکا و فشار به پلیس راهور و وزارت صنعت برای به جریان انداختن شماره‌گذاری آنها" را "موج سواری عده‌ای سودجو از بازار خودروهای وارداتی" دانسته است.
گفته های رییس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو اما در حالی است که خبرگزاری فارس برخی کامنت های مردمی را در واکنش به گفته های وی منتشر کرده که بخشی از آنها را می خوانیم. یکی از مخاطبین با اشاره به مذاکرات انجام شده برای واردات بوئینگ به ایران، گفته که "بوئینگ خوبه، مایکروسافت و اپل خوبه، داروهای آمریکایی خوبن، فیلم های هالیوودی پنجشنبه شب صدا و سیما خوبه، ولی ماشین آمریکایی بد هست؟ چرا اونوقت؟ پراید خوبه؟".
همچنین یکی دیگر از مخاطبین در ذیل خبر مربوطه، آورده که  "اگه جنس آمریکایی بده ، پس باید ماکروسافت بد باشه ، ویندوز و آیفون و نایک و ... هم بد باشند و از توی بازار جمع بشن".
اما مخاطبی دیگر نیز با اشاره به تبلیغ غیر مستقیم گوشی های آمریکایی در ایران، گفته که "معمولا هر وقت در تلویزیون می خواهند پیامک مخاطبان را نشان دهد ، یک طرح مفهومی کامل از گوشی آیفون نمایش می دهد و این بزرگ ترین تبلیغ بدون دریافت وجه برای یک کالای نماد آمریکایی است".

برچسب‌ها :

دیدگاه‌ها

اين خط قرمز نظام ماشين غير امريكايي توليد امريكا نيست.اون خودروهاي به در نخوره چينيه و اون محصولات از رده خارجه داخليه كه جون و سلامتي خودمون رو نشونه گرفته.از طرفي هم پول گمرك رو گرفتن و هم مجوزش رو داده بودن و به يكباره حق خيليها رو ضايع كردن.يه جور انصاف و معرفت خوبه وجود داشته باشه.تو كشور ما تا ميخوان بقيه رو بترسونن و حقي ضايع كنن جمله خط قرمز نظام رو ميگن و اكثر اين افراد بزرگترين خائنين اين نظامن

افزودن نظر جدید