پیش‌بینی بازار سرمایه در سال آینده

بازار سرمایه در سال جاری نوسات مختلفی داشت و فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرد.
پیش‌بینی بازار سرمایه در سال آینده

به گزارش صنعت نویس، با وجود اینکه در سال جاری شاهد کاهش شاخص کلی بورس بودیم، اما آمارها نشان می دهد طی ماه هایی همچون مرداد، دی و بهمن ماه امسال نه تنها شاخص کلی رشد داشته، بلکه سهام تعدادی از شرکت های فلزات اساسی، شیمیایی و پتروشیمی که نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند افزایش داشته است، حال که به آخرین روزهای سال و شروع سال جدید نزدیک می شویم نظر تعدادی از کارشناسان را درباره پیش بینی آنها درخصوص وضعیت بازار سرمایه در سال ۱۴۰۳ جویا شدیم.

سوابق آماری نشان دهنده بهتر شدن وضعیت بورس است

فردین آقابزرگی - کارشناس بازار سرمایه - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به پیشی گرفتن شاخص کلی بورس در پنج سال منتهی به سال ۹۹، بیان کرد: در سال ۹۹ و تقریبا تا اواسط مرداد ماه ۹۹ شاهد بالاترین میزان سوددهی در بازار سرمایه و شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری بودیم.

وی با اشاره به اینکه آمارها نشان می دهد از مرداد ماه ۹۹ به مدت سه سال شاهد کاهش میزان سوددهی بودیم، یادآور شد: میزان سود بورس در این مدت فقط ۱۰ درصد بوده است.

آقابزرگی ادامه داد: با وجود اینکه آمارهای موجود فقط می توانند پایه ای برای پیش بینی های آینده باشند اما به نظر می رسد این سوابق آماری می تواند نشان دهنده بهتر شدن وضعیت بورس در سال جدید باشد.

به گفته این کارشناس بورس، عوامل خارجی نیز می تواند در افزایش و بهبود شاخص کلی بورس کشور تاثیر بگذارد، اما عوامل خارجی که شامل اقتصاد چین و هند هستند در حال حاضر محاسبه شده و تغییر خاصی ندارد تا قیمت نفت را بالا ببرد، البته وقوع جنگ ها در جهان و شرایطی مانند آن نیز روی تغییرات بازار سرمایه تاثیر می گذارد.

با ادامه سیاست های انقباضی دولت و بانک مرکزی، شرایط بورس بهتر نمی‌شود

همچنین حمید میرمعینی - کارشناس بورس - در گفت و گو با ایسنا بازار سرمایه را موتور اقتصاد هر کشور عنوان کرد و گفت: در کشورهای پیشرفته تغییرات بازار سرمایه در اقتصاد تاثیرگذار است و نتیجه تنگاتنگی با اقتصاد دارد اما در ایران این گونه نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه جایگاه بازار سرمایه در نزد مسئولان باارزش تلقی نمی شود، ادامه داد: در کشور ما بازار بورس تحت تاثیر اقتصاد و سیاست بوده و از جنبه تاثیرپذیری اش در اقتصاد کشور استفاده نشده است.

میرمعینی اضافه کرد: در صورتی حال بورس خوب می شود که اوضاع و احوال اقتصادی خوب باشد، البته به همان نسبت که عوامل کاذب زا مانند افزایش دلار نیمایی، ارز و تورم در وضعیت خوب یا بد اقتصاد تاثیر می گذارد این عوامل بر بازار سرمایه نیز تاثیرگذار است.

به گفته این کارشناس بورس، شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه نمی تواند به تنهایی افزایش بهره وری داشته باشد.

وی افزود: اگر سباست ها تغییر کرده، جریان بازار سرمایه را جذاب کند که نقدینگی به سمت بازار سرمایه برود، می توان امیدوار بود که وضعیت بورس در سال آینده بهتر شود اما احتمالش خیلی کم است و در واقع اگر سیاست های انقباضی دولت و بانک مرکزی ادامه یابد شرابط بورس بهبود نمی یابد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید