میگرن با کمبود ویتامین ارتباط دارد

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که اغلب دچار میگرن می‌شوند، دارای سطوح پایین‌تری از ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌های خاص در خون هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از Live Science ، محققان دریافتند از میان کودکان و نوجوانانی که در این پژوهش برای سردرد میگرن به یک کلینیک مراجعه کردند، درصد نسبتا بالایی از آنها در مقایسه با کودکان دیگر دارای کمبود خفیف ویتامین D ، ریبوفلاوین(ویتامین B) و کوآنزیم Q10 (CoQ10) - - ماده ای ویتامین مانند که در بدن ساخته شده و برای تولید انرژی در درون سلول مورد استفاده قرار می‌گیرد – هستند.

این پژوهش نشان داد که سطوح ریبوفلاوین 42 درصد از کودکانی که دچار میگرن هستند زیر سطح نرمال بوده و همچنین سطح CoQ10 71 درصد از این کودکان زیر سطح نرمال بوده و 91 درصد سطح از آنها دچار کمبود ویتامین D بودند.

این یافته‌ها در نشست علمی سالانه انجمن سردرد آمریکا در سندیگو در 10 ژوئن ارائه شد و هنوز در یک مجله علمی کارشناسی شده منتشر نشده است.

این پژوهش نشان داد که کمبود ویتامین در کودکان و نوجوانان مبتلا به میگرن‌های مکرر شایع بوده و نشان می‌دهد که کمبود ویتامین ممکن است در پیشرفت این سردردها نقش مهمی داشته باشد.

به گفته محققان این پژوهش، کودکان و نوجوانان مبتلا به میگرن که دارای کمبود ویتامین هستند،باید از خوردن غذاهای سالم و مصرف مکمل‌های ویتامین بهره‌مند شوند.

در این مطالعه، محققان داده‌های حدود 7800 کودک، نوجوان و بزرگسال و جوان را در کلینیک سردرد مورد بررسی قرار دادند.

در این پژوهش قبل از اینکه برای کودکان هر نوع دارو یا مکمل تجویز شود، یک آزمایش خون برای بررسی سطح ویتامین D، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، فولات و کوآنزیم  Q10از آنها گرفته شد.

محققان همچنین از کودکانی که در این پژوهش حضور داشتند در مورد برنامه و عادات غذایی آنها سوال کردند.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید