خطیب زاده: مذاکرات وین متوقف نشده است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: ایران آمادگی دارد که تعلیمات در خصوص نقاط مرزی و رفتار حرفه ای را به مرزبانان جدید افغانستان آموزش دهد.
خطیب زاده: مذاکرات وین متوقف نشده است

به گزارش صنعت نویس، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی با قرائت بیانیه وزارت خارجه به مناسبت فرا رسیدن روز قدس در پاسخ به سوالی در ارتباط با تشدید جنایت های رژیم صهیونیستی در فلسطین طی روزهای اخیر و واکنش ایران به این جنایت ها گفت: آنچه که امروز شاهد آن در جهان اسلام هستیم این است که موضوع اول جهان اسلام یعنی فلسطین در محاق قرار گرفته است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی تلاش می کند که موضوع فلسطین را به موضوع ثانویه جهان اسلام تبدیل کند و در برابر این موضوع کشورهای مختلف جهان اسلام باید کاری کنند که این تلاش‌ها شکست بخورد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه به رغم دسیسه های رژیم صهیونیستی، افکار عمومی جهان اسلام همچنان موضوع فلسطین را موضوع اول خودشان می دانند، افزود: متأسفانه رژیم صهیونیستی در پی عادی سازی روابط خود با برخی از کشورها اقدامات و جنایت هایش جری‌تر شده است. جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش می کند دیدگاه های جهان اسلام را نسبت به موضوع فلسطین به یکدیگر نزدیک تر کند. تمام ابعاد مختلف قضیه فلسطین نشان می دهد که این موضوع، موضوع اول جهان اسلام است و امیدواریم وعده الهی در این زمینه هر چه زودتر محقق شود.

وی در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار اسپوتینک در ارتباط با تنش مرزی ایجاد شده بین ایران و افغانستان در منطقه دوغارون طی روزهای اخیر و اینکه این تنش ها پیش از این نیز تکرار شده و علت این درگیری ها چیست و ایران چه اقدامی می‌خواهد در این زمینه انجام دهد، گفت: مرزداران غیور ما در مرزهای کشور با افغانستان به خاطر اوضاع داخلی افغانستان و ناآشنایی احتمالی برخی از مأموران مرزی هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان که در مرزهای ایران مستقر شده اند تا به امروز با خویشتن داری رفتار کرده‌اند.

وی ادامه داد: البته تکرار این موضوع جای نگرانی دارد و ضمن اینکه مرزداران ما مسئولیت دارند از هر گونه تردد غیرقانونی جلوگیری کنند ما آمادگی داریم تعلیمات لازم را در خصوص نقاط مرزی و رفتار حرفه ای در این زمینه به مرزبانان جدید افغانستان ارائه کنیم. ما فکر می کنیم تکرار این موضوعات جای نگرانی دارد و این موضوع را از طرق مختلف به هیئت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان انتقال داده ایم و امیدواریم این خویشتن داری باعث سوءبرداشت طرف مقابل نشده باشد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد سفر اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران تصریح کرد: انجام این سفر در دستور کار است ولی هنوز تاریخ آن قطعی و نهایی نشده است. انجام این سفر نیاز به مقدمات دارد که باید این روند طی شود.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد برگزاری دور پنجم گفت وگوهای ایران و عربستان اظهار کرد: دور پنجم گفت وگوهای ایران و عربستان در پنج شنبه هفته گذشته با تلاش هایی که دولت عراق انجام داد و تمهیدات و مساعدت های دولت عمان در بغداد برگزار شد. این گفت‌وگوها رو به جلو و مثبت بود. چارچوب هایی که از قبل پیش بینی شده بود در این گفت وگوها مورد بررسی قرار گرفت. گفت‌وگوها جدی بود و اگر گفت‌وگوها به سطح سیاسی درجه یک ارتقا پیدا کند می‌توان انتظار داشت که به سرعت شاهد پیشرفت‌های جدی در حوزه های مختلف در چارچوب مذاکرات بین دو کشور باشیم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در پاسخ به این سوال که با توجه به اخبار منتشر شده در ارتباط با دور پنجم گفت‌وگوها بین ایران و عربستان و اینکه آیا این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک شاهد دیدار وزیران امور خارجه دو کشور ایران و عربستان باشیم، تصریح کرد: هنوز در آن نقطه قرار نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گفت‌وگوی تلفنی اخیر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و تأکید بورل مبنی بر اینکه طولانی شدن تنفس در مذاکرات به نفع مذاکرات نیست و اینکه مناسب است گفت وگوها مجددا میان نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران برگزار شود و آیا تصمیمی در این ارتباط گرفته شده است، تصریح کرد: در مذاکرات آنچه که مربوط به ایران، اتحادیه اروپا و روسیه و چین است تمام شده و هماهنگ کننده گفت وگوها در برجام در حال پیش بردن آن چیزی است که بین ایران و آمریکا باقی مانده است. البته هر دو طرف ایران و اروپا یعنی آقای بورل و آقای امیرعبداللهیان بر این باور مشترک بودند که طولانی شدن تنفس در مذاکرات به نفع گفت وگوها نیست و هر چه زودتر این تنفس با یک دیدار حضوری تازه شود.

وی افزود: هنوز تصمیمی درباره اینکه این دیدار در کجا و در چه سطحی انجام شود گرفته نشده اما انجام این موضوع در دستور کار است.

خطیب زاده گفت: آنچه که مهم است این است که گفت وگوها متوقف نشده است. آقای باقری و مورا به صورت مرتب با یکدیگر در ارتباط هستند و از طریق هماهنگ کننده گفت وگوها، این گفت وگوها در حال انجام است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال ایسنا در ارتباط با اخبار منتشر شده در خصوص اعزام یک دیپلمات از هیئت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان به محل سفارت این کشور در تهران و اینکه گفته می شود قرار است دو دیپلمات دیگر نیز به این مکان دیپلماتیک اعزام شوند و آیا ایران این خبر را تأیید می کند، گفت: رفت و آمد دیپلمات ها بین مرکز و سفارتخانه ها یک امر عادی است که در دوره های سه الی پنج ساله براساس تصمیم کشورهای فرستنده انجام می شود و امر جدیدی نبوده و ربطی به شناسایی و موضوعات دیگر ندارد. سفارت افغانستان در تهران با توجه به اینکه چندین میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می کنند با آمار چند هزار مراجعه کننده روبرو است و خود سفارت افغانستان در ایران در این زمینه آماری را اعلام کرده و بر همین اساس به تعداد زیادی کارمند به ویژه در بخش کنسولی نیاز دارد و باید مساعدت کنیم که کارهای این سفارتخانه بعد از پایان مدت مأموریت کارکنانش متوقف نشود به خصوص در بخش کنسولی با توجه به میزان بالای مراجعه کنندگان به سفارت این کشور در ایران در ارتباط با مسائل کنسولی.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به پذیرش دیپلمات هیئت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان از سوی ایران آیا این به منزله هموار کردن به رسمیت شناختن هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان از سوی ایران نیست، گفت: نه.

وی ادامه داد: ما سفارت را به دولتی که به رسمیت نشناخته ایم نمی دهیم و مقررات و کنوانسیون های ببین المللی در این زمینه روشن است.

خطیب زاده افزود: از سوی دیگر هیچ کنوانسیون بین المللی منعی برای رفت و آمد دیپلمات ها قائل نیست.

وی ادامه داد: این ترمیم نیرو با حفظ وضعیت حقوقی سفارت یک امر کاملا عادی است.

خطیب زاده تصریح کرد: این اقدام به معنای تحویل سفارت نیست و مسیر شناسایی مسیر دیگری است و موضع ایران در این زمینه کاملا روشن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد برخی از اخبار منتشر شده در مورد تغییر سفرا گفت : ۴۰ نفر از سفرا در لیست تغییر هستند و جانشین آنها مشخص شده اند و پروسه اداری آن در حال انجام است.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید