خبر بد برای تهرانی ها

به گفته مدیرکل هواشناسی استان تهران، طی سه ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان ۰.۵ تا ۱ و در بعضی نقاط ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس بالاتر از نرمال برآورد شده است.

به گزارش صنعت نویس، مازیار غلامی درباره وضعیت دمای تهران طی سه ماه آینده اظهار کرد: تحلیل جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی فصلی بیانگر آن است که طی سه ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان ۰.۵ تا ۱ و در بعضی نقاط ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس بالاتر از نرمال برآورد شده و متوسط بارش استان در بهترین شرایط، در حد نرمال و با تمایل به کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی تاکید کرد: حتی در خوشبینانه‌ترین حالت و نرمال بودن بارش، کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و نیز به‌طور کلی صرفه‌جویی در مصرف آب توصیه می‌شود.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران درباره وضعیت بارش‌های ماه گذشته گفت: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر آن است که در تیرماه ۱۴۰۲ ، تنها یک میلیمتر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق افتاده است که نشان دهنده کاهش ۹۱ درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلندمدت است.

وی افزود: این موضوع در حالی است که از ابتدای سال زراعی مهر (۱۴۰۱) تا پایان تیر (۱۴۰۲) تنها ۱۵۹ میلیمتر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران باریده که ۴۱ درصد کاهش بارش در استان تهران را نشان می‌دهد.

غلامی تاکید کرد: ۲۵ استان کشور تحت تاثیر کم بارشی قرار دارند، به گونه‌ای که از ابتدای سال زراعی تا پایان تیر ۱۴۰۲، کل کشور کماکان با کاهش ۲۰ درصدی بارش مواجه است. بارش‌ها از ابتدای سال زراعی تا پایان تیر ۱۴۰۲ نشان دهنده آن است که استان تهران پنجمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش بارش را نسبت به بلند مدت دارد همچنین از نظر توزیع مکانی نیز در تمام شهرستان‌های استان طی تیرماه کاهش بارش اتفاق افتاده که بیشترین کاهش بارش مربوط به شمیرانات، دماوند و فیروزکوه است.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید