توضیحات معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان درباره حادثه تروریستی

معاون سیاسی امنیتی استاندار در جمع خبرنگاران توضیحاتی درباره حادثه تروریستی ۱۳ دی ماه در کرمان ارائه داد.

به گزارش صنعت نویس، رحمان جلالی ظهر امروز ۱۸ دی ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان اظهار کرد: از سال گذشته که مراسم سالگرد شهید سلیمانی به پایان رسید، اولین جلسه شورای تامین استان به آسیب‌شناسی برنامه‌های سومین سالگرد سردار دلها اختصاص یافت و همه موارد بررسی شد.

وی ادامه داد: ستاد برگزاری چهارمین سالگرد شهید سلیمانی ۱۶ کمیته دارد که دو کمیته اختصاصی برای ایمنی و امنیت بود لذا مسائل ایمنی را از امنیتی جدا کردیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با تشریح اقدامات انجام شده در سالگرد شهادت در زمینه ایمنی تصریح کرد: ۳۱۸ موکب درخواست داشتند که به حدود ۲۶۰ موکب اجازه برپایی داده شد و بحث‌های ایمنی در زمینه بهداشتی، برق، گاز و ... توجه شده بود.

وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به اقدامات سریع امدادرسانی در زمان حادثه اظهار کرد: کمتر از یک ساعت بعد از انفجارها گلزار شهدای کرمان به وضعیت عادی خود برگشت و مواکب دوباره شروع به خدمت رسانی کردند و این با همکاری مردم صورت گرفت.

جلالی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در حوزه امنیتی اشاره کرد و گفت: برای اولین بار در گلزار شهدا اتاق وضعیت پایشی ایجاد شد و هیچ نقطه کور دوربینی در گلزار نداریم.

وی با بیان اینکه دولت باید زیرساخت‌های امنیتی ایجاد کند و ما فراهم کردیم، افزود: محدوده رینگ امنیتی شامل گلزار شهدا، نقاط مشرف به گلزار تا بزرگراه(پل گنبد جبلیه) می‌شد.

معاون امنیتی، سیاسی و اجتماعی استاندار کرمان بیان کرد: طبق فیلم دومی که منتشر شد تروریست هر چه سعی می‌کند نمی‌تواند از سد امنیتی رد شود و در استیصال می‌ماند لذا صبر می‌کند تا اتوبوس مسافرانش را پیاده و سپس خودش را منفجر می‌کند.

وی بیان کرد: پژوی داخل فیلم‌ها متعلق به موکب دار است و مانند یک سپر عمل کرده و جلوی تلفات بیشتر را گرفته زیرا بمب ساچمه‌ای بوده و بخشی از ساچمه‌ها به این خودرو اصابت کرده‌اند.

جلالی با اشاره به جنگ روایت‌ها تصریح کرد: ما باید اطلاعات صحیح به مردم می‌دادیم و نمی‌توانیم اطلاعات اشتباه بدهیم و دوباره تکذیب کنیم.

معاون استاندار کرمان با اشاره به تدابیر دیده شده در ایجاد فنس، پایش، گیت‌ها و ... بیان کرد: برای اولین بار در استان برای این مراسم سگ مواد منفجره‌یاب آوردیم و حریم گلزار را با همکاری شهرداری فنس کشی کردیم و اگر این اقدام را انجام نداده بودیم، تروریست می‌توانست وارد جنگل شود و خود را به عمق جمعیت برساند و سپس خود را منفجر کند.

وی با اشاره به شهادت و زخمی شدن چند نیروی انتظامی و بسیجی افزود: فاصله تخت دریاقلی‌بیگ تا مرقد شهید سلیمانی بیش از دو کیلومتر بود.

جلالی با اشاره به اینکه همه کوه‌های مشرف به فضای گلزار را نیروهای فراجا تحت کنترل داشتند، در ادامه اظهار کرد: طبق گزارشات دادستان مرکز استان و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، هیچ قصوری نبوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با بیان این مطلب که کف پای خانواده‌های شهدا را می‌بوسم، در ادامه با اشاره به رذالت برخی و شادی کردن آنها از این اتفاق گفت: به پلیس فتا دستور داده شده با افرادی که تمسخر کرده یا باعث تشویش اذهان عمومی می‌شوند برخورد کند.

جلالی بر لزوم اجرا شدن طرح جامع گلزار شهدا تاکید کرد و در ادامه گفت: ستاد مکتب شهید سلیمانی استان کرمان پیگیر اجرایی شدن طرح جامع گلزار شهدا است و با اجرای آن می‌توانیم رینگ امنیتی را گسترده‌تر کنیم.

وی در بخش دیگر سخنانش با تاکید برآنکه هیچ کشفیات بمبی قبل از حادثه گلزار شهدا در کرمان نداشتیم، اظهار کرد: ۱۶ بمب کشف شده مربوط به سالگرد اغتشاشات بوده و بمب‌های کشف شده مربوط به شب حادثه یا یک هفته قبل از واقعه نیست. و دو بمب کشف شده نیز مربوط به کمتر از ۲۴ ساعت بعد از حمله تروریستی است.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید