اعلام تعداد خودروهای مازاد سایپا

سایپا اعلام کرد: با کسر ۱۱۵ هزار دستگاه از کل ۱۸۹ هزار دستگاه تعهد گروه سایپا تا پایان سال، ۷۴ هزار دستگاه باقی می‌ماند که با پیش بینی ۱۲۰ هزار دستگاه تولید تا پایان سال، تعداد ۴۶ هزار دستگاه تولید مازاد بر تعهدات خواهد بود.
اعلام تعداد خودروهای مازاد سایپا

به گزارش صنعت نویس، سایپا اعلام کرد "گروه خودروسازی سایپا مطابق دستورالعمل تنظیم بازار خودروهای سواری ابلاغ شده از سوی شورای رقابت در اردیبهشت ماه سال جاری و همچنین طی اجرای مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه خودرو، نسبت به عرضه محصولات خود در این سامانه اقدام کرده است که طی آن 933 هزار و 163 متقاضی با انتخاب یکی از محصولات گروه سایپا مشارکت داشته‌اند.

بر این اساس گروه سایپا،‌مطابق سیاست‌های کلان وزارت صمت و با هدف پاسخگویی به تمام درخواست‌ها و همچنین برنامه تولید نسبت به اولویت بندی متقاضیان تا موعد تحویل پایان سال 1403 اقدام کرده است. با برنامه‌ریزی‌های صورت پذیرفته و ایفای به‌موقع تعهدات برای85 درصد متقاضیان یعنی 804 هزار و 205 نفر فراخوان صادر شد که از این تعداد 205 هزار و 509 نفر (حدود 25 درصد) اقدام به واریز وجه و ثبت نام نهایی کرده‌اند.

سایپا در سال 1402 با اولویت قرار دادن شعار سال مبنی بر "افزایش تولید و مهار تورم"و همچنین دستور 8 ماده‌ای ریاست محترم جمهور در مسیر افزایش تیراژ تولید،‌تنوع محصولات و کیفی سازی خودروها،‌ اجرای استانداردها 85گانه و ... حرکت کرد. به عنوان مثال در سال جاری 37هزار و 77 دستگاه خودروی شاهین تولید شد و این در حالی است که سال گذشته و در مدت مشابه عدد یاد شده 25 هزار و 890دستگاه بود. رشد 40 درصدی تولید شاهین نشان از آن دارد که گروه سایپا در پاسخ به تعهدات خود و تنظیم بازار خودرو گام بر می‌دارد. برای خودروهای گروه ساینا نیز رشد 21 درصدی(تولید سال قبل 74498 دستگاه و سال جاری 90128 دستگاه) حاصل شده است.

با عنایت به اینکه میزان عرضه محصولات در مرحله دوم سامانه و اولویت بندی متقاضیان متناسب با ظرفیت تولید در سال 1402 و 1403 لحاظ شده لذا با توجه به استقبال از فراخوان‌های صورت پذیرفته ( معادل 25 درصد) قاعدتا برنامه‌های پیش بینی شده و استمرار روند رو به رشد تولید، رشد تولید محقق شده در سال جاری به‌عنوان موجودی مازاد بوده که گروه خودروسازی سایپا با رعایت حقوق تمام متقاضیان مشارکت کننده در مرحله دوم سامانه، در اجرای آخرین طرح فروش خود، در دی ماه ابتدا نسبت به فراخوان مجدد این متقاضیان جهت انتخاب خودروهای عرضه شده اقدام و سپس نسبت به اجرای طرح برای عموم اطلاع‌رسانی کرده است.

لازم به توضیح است تیراژ تولید گروه سایپا از ابتدای سال تا کنون 374 هزار دستگاه خودرو بوده و تا پایان سال جاری تعداد 189 هزار دستگاه تعهد باقی مانده است که 44 هزار دستگاه آن موجود و در مرحله تحویل به مشتری است و 71 هزار دستگاه آن نیز مربوط به سال 1403 است.

با در نظر گرفتن تعداد تعهد یاد شده و با کسر 115 هزار دستگاه از کل 189 هزار دستگاه تعهد گروه سایپا تا پایان سال، 74 هزار دستگاه باقی می‌ماند که با پیش بینی 120 هزار دستگاه تولید تا پایان سال، تعداد 46 هزار دستگاه تولید مازاد بر تعهدات خواهد بود که سایپا می‌تواند به صورت فروش فوق العاده 90 روزه عرضه کند.

لازم به ذکر است از 120 هزار نفر فراخوان 25 هزار نفر شرایط احراز ثبت نام را نداشته‌اند و از 95 هزار نفر باقی مانده نیز حدود 30 درصد شرایط واریز وجه دارند و عددی که منجر به ثبت‌نام قطعی می‌شود کمتر از 25 هزار نفر خواهد بود.لذا با توجه به اتمام تعهدات، گروه سایپا این امکان را دارد که برای سال 1403 اقدام به پیش فروش محصولات خود کند.
منبع: تسنیم

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید