اسلامی:آژانس تایید کرد غنی سازی 84 درصدی نداریم

رئیس سازمان انرژی اتمی با رد ادعای غنی‌سازی ۸۴درصدی گفت: خط تولید ما ۶۰درصد است، کارشناسان آژانس هم در گزارش‌شان آوردند که تولید ما ۶۰درصد است.
اسلامی:آژانس تایید کرد غنی سازی 84 درصدی نداریم

به گزارش صنعت نویس، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این مقطع که امپریالیسم رسانه‌ای عملیات روانی و تهاجمی خودش را برای تخریب وضعیت کشور انجام داده است، سعی کرد روابط با آژانس را هم به‌گونه‌ای تیره و تار نشان داد، اما در دو ماه گذشته رفت‌وآمدها، تماس‌ها و ملاقات‌ها با مدیرکل و معاونان آژانس صورت گرفته و تبادل کارشناسی نیز شده است.

وی ادامه داد: در دو هفته گذشته هیئت‌هایی از آژانس در تهران حضور پیدا کردند. آن مواردی که در مورد عدم انطباق بیانیه طراحی چیدمانی سانتریفیوژها و ذره‌ای که اعلام کرده بودند، به‌خوبی مرور شد، بحث کارشناسی و بازدید شد، این‌ها نهایی و جمع و مشخص شد انحراف خاصی وجود ندارد، بنابراین این موضوعات باتوجه به بحث‌های کارشناسی واجد اهمیت نبوده است.

اسلامی خاطرنشان کرد: در خصوص موارد پادمانی بایستی مذاکرات ما برای روشنگری در مورد پاسخ‌هایی که دادیم، انجام می‌گرفت، به‌گونه‌ای القا می‌کنند که پاسخ داده نشده است، اما پاسخ‌ها در چند صد صفحه ارسال شده بود، بایستی با حوصله این موضوع را مرور می‌کردیم، این امر تداوم نیز دارد، در همین راستا با سفری که معاون آژانس به ایران داشت و مذاکراتی که انجام شد، دعوت رسمی از آقای گروسی به‌عمل آوردیم، ایشان در یکی دو روز آینده به تهران خواهد آمد و موارد را ادامه خواهیم داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال خبرنگاری با رد ادعای غنی‌سازی 84درصدی گفت: مدیرکل آژانس به‌صورت فصلی باید دو گزارش به شورای حکام بدهد، جلسه شورای حکام روز دوشنبه برگزار خواهد شد، مدیرکل گزارش برجامی‌اش را ارسال کرده است.

وی اضافه کرد: طبق برجام آژانس وظیفه دارد آن محدودیت‌هایی را که برای جمهوری اسلامی تعریف کردند، نظارت و ارزیابی کند. به‌دلیل اینکه طرفین متعهد تعهداتشان را طبق سند برجام انجام ندادند، به‌طور طبیعی ما نیز طبق قانون اقدام راهبردی بازگشت از تعهدات را انجام دادیم، بنابراین طبیعی است که آژانس بنویسد آن نظارت‌ها را مانند گذشته ندارد، معنای آن نیست که اشراف ندارد.

اسلامی گفت: در خصوص ذره 84درصدی که یک نمونه‌برداری از کنار یک شیر در پروسه بود، آن ذره با میکروسکوپ هم دیده نمی‌شود، مهم حجم موادی است که پس از تولید ذخیره می‌شود، موادی را که از پروسه خارج شده بود، مشاهده کردند و دیدند که غنای آن بیش از 60 درصد نیست، خط تولید ما 60 درصد است، کارشناسان آژانس در گزارش‌شان هم آوردند که تولید ما 60 درصد است.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید