وزیر صمت:افزایش قیمت خودرو واقعی نیست

وزیر صمت اظهار داشت: خودروسازان هیچ افزایش قیمتی را اعمال نکردند و این افزایش در حاشیه بازار صورت گرفته است.

رضا رحمانی در جمع خبرنگاران در خصوص تاثیرگذاری افزایش قیمت بنزین بر روی کالاها گفت: مطابق بررسی‌های انجام شده افزایش قیمت ۲۳ کالا صفر تا یک درصد بوده و برخی کالاها نیز ۵ درصد افزایش داشته است. البته افزایش قیمت برخی اقلام مانند گوجه فرنگی متاثر از قیمت بنزین نبوده است.

وی ادامه داد: در این خصوص باید دو نکته را در نظر داشت؛ یکی تاثیر واقعی و دیگری تاثیر روانی این اتفاق است. مطابق برنامه‌ریزی‌ها مقرر شد که از سوی تولیدکننده هیچ افزایش قیمتی صورت نگیرد تا بتوانیم جو روانی بازار را بهتر کنترل کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از ابزارهای کنترل تشکیل نظارت بر بازار است. در این مدت شاهد سوءاستفاده‌هایی بودیم که مثال بارز آن بازار خودرو بود. متاسفانه قیمت خودرو بدون هیچ دلیل منطقه‌ای افزایش پیدا کرد و این مصداق سوءاستفاده از افزایش قیمت بنزین بود.

رحمانی ادامه داد: در چند روز اخیر آمار شکایت‌ها بیشتر شده و به تناوب رسیدگی ما نیز سرعت گرفته است. طرح تشکیل نظارت زمان مشخص ندارد و تا هر زمان که نیاز باشد این طرح را ادامه خواهیم داد. این طرح نشان داد که باید کارهایی از قبیل تکمیل سامانه و کنترل زنجیره به صورت جدی‌تری دنبال شود.

وزیر صمت در خصوص افزایش قیمت خودرو گفت: خودروسازان هیچ افزایش قیمتی را اعمال نکردند و این افزایش در حاشیه بازار صورت گرفته است. برخی به صورت عمد قیمت‌ها را افزایش داده‌اند به طوری که برخی سایت‌ها بدون آنکه موجودی داشته باشند، قیمت خود را افزایش دادند و در عرض ۲۰ روز ۵۰۰۰ خودرو با قیمت خودشان به بازار عرضه کردند تا بازار را در دست بگیرند.

رحمانی تصریح کرد: دادستانی و تعزیرات به این موضوع ورود کردند ضمن آنکه بیشتر خودروهای مانده در پارکینگ خودروسازان نیز به بازار عرضه شده تا قیمت‌ها کاهش پیدا کند. اگر مشکلات نقدینگی خودروسازان حل شود، خودروسازها می‌توانند تولید خود را بالا ببرند.

وی در خصوص پراید و پژو ۴۰۵ گفت: مقرر شد تا سال آینده کل تعهد خودروسازها در خصوص این دو خودرو انجام شود و سپس تولید خودروهای جدید آغاز شود.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید