ناگفته های واکسن جدید کرونا

ناگهان در زمستانی تاریک، امیدی جدید همه‌گیر شد. در عین شگفتی ابداع سریع واکسن کرونا سؤالات بسیاری در مورد ویژگی‌ها واکسن و مشکلات پیش‌رو در تولید و توزیع به موقع آن وجود دارد. سؤالات و مشکلاتی که سرمقاله مجله اکونومیست این هفته به آن‌ها پرداخته است.

به گزارش صنعت نویس،روز دوشنبه یک شرکت کوچک آلمانی که توسط نسل اول مهاجران ترک تأسیس شده با همکاری یک شرکت چند ملیتی آمریکایی به ریاست یک مدیر اجرایی یونان واکسنی را در نهایت ارائه داده که 90 درصد در مقابل کرونا مؤفق بوده است. به گفته اکونومیست یکی از تاثیرات این واکسن این بود که گاو‌های صعودی بازارها بیدار شدند. سرمایه گذاران سهام خود را در شرکتهای پلوتون، کلوراکس و شرکتهای فناوری، که همگی پس از شیوع ویروس کرونا بازار داغی پیداکرده بودند فروختند . این سرمایه‌ها در عوض به شرکتهایی مانند دیزنی، کارناوال و گرو‌ه‌های هواپیمایی بین المللی منتقل شددند. زیرا به نظر می رسد با تابش مجدد آفتاب، پس از یک زمستان تاریک، این شرکت ها خوب عمل کنند. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، باشگاه کشورهای ثروتمند، معتقد است که رشد جهانی در سال 2021 با واکسن کرونا 7 درصد، یعنی دو درصد بالاتر از رشد اقتصادی بدون واکسن، خواهد بود.

معجزه واکسن کرونا
نه سال طولانی بین جداسازی ویروس سرخک در سال 1954 و صدور مجوز برای واکسن سپری شد. جهان 20 سال بین آزمایشات اولیه واکسن فلج اطفال و اولین مجوز آمریکایی در سال 1955 منتظر ماند. بنابراین، حیرت‌آور است که چگونه دانشمندان جهان در عرض یک سال در نزدیکی تولید واکسن کاربردی علیه SARS-CoV-2 که ویروس ایجاد کننده کووید-19 است، قرار دارند.

و نه فقط هر واکسنی. داده‌های اولیه آزمایش بالینی مرحله آخر که این هفته توسط فایزر و بلیون‌تک، دو شرکت داروسازی رونمایی شد، نشان می دهد که واکسیناسیون، احتمال ابتلا به علائم را بیش از 90 درصد کاهش می دهد. این درجه تأثیر تقریباً به اندازه سرخک و بهتر از آنفلوانزا است که تنها 40 تا 60 درصد اثر دارد. نتیجه واکسن فایزر-بایون‌تک نشان می دهد که واکسن های دیگر نیز مؤثر خواهند بود. بیش از 320 واکسن در حال توسعه وجود دارد که چندین مورد از آن‌ها اکنون در آزمایش‌های پیشرفته قرار دارند و ‌اکثر آن‌ها رویکردی شبیه به واکسن یاد شده دارند.

اکونومیست

اما این واکسن فایزر-بایون‌تک بسیار منحصر به فرد است. این واکسن اولین بار است که از یک فناوری جدید امیدوار کننده استفاده می‌کند. بسیاری از واکسن ها با وارد کردن قطعات بی اثر پروتئین ویروسی، سیستم ایمنی بدن را ترمیم می کنند. این یکی با درج دستورالعمل های ژنتیکی موجود در شکل از آر‌ان‌ای، بدن را به ساخت پروتئین ویروسی وادار می‌کند. از آنجا که می توان آر‌ان‌ای را ویرایش کرد، این فناوری در صورتی که واکسن پروتئین جهش یابد، بسیار کاربردی خواهد بود. این سیستم عامل می‌تواند با ویروس‌های دیگر و بیماری‌های دیگر، از جمله سرطان که تمرکز اصلی بایون‌تک بوده است، استفاده شود.

آنچه درباره واکسن نمی‌دانیم
با وجود خبر خوب، دو سوال مهم در مورد ویژگی های واکسن و سرعت توزیع آن مطرح است. این نتایج اولیه آزمایش واکسن فایزر-بایون‌تک، بر اساس 94 مورد ابتلا به کووید-19 از 44 هزار داوطلب است. پاسخهای بیشتر باید منتظر سنجش داده‌های بیشتری باشند. همچنان مشخص نیست که آیا واکسن موارد شدید یا حتی خفیف را متوقف می‌کند؟ یا اینکه از افراد مسن که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف‌تر است، محافظت می‌کند؟ و همچنین مشخص نیست که آیا افراد واکسنیزه شده می‌توانند باعث عفونت‌های مهلک و کشنده در افرادی شوند که هنوز این واکسن را دریافت نکرده‌اند. همچنین، هنوز خیلی زود است که مطمئن شویم تأثیرات مفید آن تا چه مدت ادامه خواهد داشت.

مشکلات تولید و توزیع
از طرفی، باید به این سؤال‌هایی پاسخ داده شود، که با توزیع واکسن در جهان مربوط است، سال آینده، جهان با کمبود واکسن روبرو خواهد بود. این شرکت گفته است که توانایی تولید حداکثر 50 میلیون دوز در سال 2020 و 1.3 میلیارد در سال آینده را دارد. این مقدار اگرچه شاید خیلی زیاد به نظر برسد، اما ایالات متحده آمریکا به تنهایی بیش از 20 میلیون کادر درمان دارد. از طرفی دیگر شاید یک پنجم از 7.8 میلیارد نفر در جهان، از جمله دو سوم افراد بالای 70 سال، در معرض خطر شدید کووید -19 قرار دارند. تلاشی که باید صورت بگیرد بی‌سابقه است. هیچ‌ وقت کسی سعی نکرده است کل یک سیاره را یکجا واکسینه کند و ممکن است دچار کمبود منابع در تولید شویم.

از آن بدتر، واکسن‌ها فایزر-بایون‌تک باید در دمای 70- درجه سانتی گراد یا حتی سردتر ذخیره شوند ، بسیار فراتر از محدوده داروخانه‌های محلی. این شرکت در حال ساخت یک زنجیره فوق العاده سرد به این منظور است، اما تدارکات چنین زنجیره‌ای بسیار دشوار خواهد بود. مخصوصاً برای کشورهای فقیر، چنین اقداماتی بسیار پرهزینه و شاید غیر ممکن باشد.

این واکسن نیاز به دو دوز تزریق در فاصله 21 ساعت از هم دارد و همچنین به صورت دسته ای حداقل با 975 دوز ارائه می شود. بنابراین شما باید تعداد زیادی از افراد را برای اولین واکسن خود جمع کنید و 21 ساعت بعد نیز همان جمعیت را برای دوز دوم که تقویت کننده است مجدداً جمع کنید. چنین روند پیچیده‌ای ممکن است موجب هدر رفتن بسیاری از این دوز‌های ارزشمند شود.
اقتصادنیوز

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید