ممنوعیت واردات موبایل لوکس واقعیت دارد؟

در حالی که دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای ثبت سفارش واردات گوشی همراه بالای ۳۰۰ یورو را در سامانه ممنوع اعلام کرد، اماسخنگوی دولت از عدم تصمیم‌گیری در این باره خبر داد.

سعید عباس پور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت نیز روز سه شنبه ۱۷ تیر اعلام که هیچ گونه ابلاغیه‌ای به گمرکات کشور مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو صادر نشده است.

رضا قربانی عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در نشست خبری با رد ادعای سخنگوی دولت در مورد اجرا نشدن مصوبه ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورویی از دولت خواست تا واقعیت ها را به مردم بگویند.

وی با اشاره به شانه خالی کردن مسئولان در مواجه با مخالفت‌ها گفت: بیش از ۲۰ جلسه برای ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو برگزار شده است و در حال حاضر هم تخصیص ارز به واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو انجام نمی‌شود.

قربانی بیان داشت: با توجه به محدودیت منابع ارزی، دارو و مواد غذایی نسبت به واردات گوشی لوکس اولویت دارد.

به گفته عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در سال ۹۸ تعداد ۱۵.۳ میلیون گوشی به ارزش ۲.۴ میلیارد یورو وارد کشور شده است. در این سال، گوشی های با ارزش بیشتر از ۳۰۰ یورو با وجود مصرف ۳۵ درصد منابع ارزی مصرف شده برای این کالا (۸۴۰ میلیون یورو) فقط ۹ درصد از نیاز بازار را تامین کرده اند، این در حالی است که گوشی‌های با ارزش کمتر از ۳۰۰ یورو علیرغم تامین ۹۱ درصد نیاز بازار، تنها ۶۵ درصد منابع ارزی (حدود ۱.۶ میلیارد یورو) را به خود اختصاص داده است.

وی بیان داشت: نکته قابل توجه آن است که حدود ۶۰ درصد مصرف ارزی گوشی های بالای ۳۰۰ یورو (حدود نیم میلیارد یورو) مربوط به واردات یک برند آمریکایی است.
فارس

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید