مشکل اصلی بازار خودرو

عضو شورای رقابت گفت: یکی از جدی ترین مشکلات بازار خودرو این است که فاصله قیمتی کارخانه تا بازار آن افزایش یافته و افراد با هدف کسب سود وارد آن می‌شوند.

به گزارش صنعت نویس،آلبرت بغزیان درباره چرایی افزایش قیمت خودرو در بازار و اینکه با چه راهکار و سیاست های می توان بازار خودرو را آرام کرد، افزود: وقتی بازار با افزایش کاذب در تقاضا مواجه می شود، نمی توان با فروش محدود خودرو آن را تنظیم کرد؛ بنابراین باید راهکارها و سیاست‌هایی را در پیش گرفت که تقاضای کاذب از بازار خودرو حذف شود. وی ادامه داد: در حال حاضر مشکل اصلی بازار خودرو استفاده از فاصله قیمتی کارخانه تا بازار است؛ وقتی فاصله قیمتی زیادی وجود داشته باشد، تقاضا برای سرمایه گذاری در این کالای مصرفی که اکنون سرمایه ای شده، افزایش پیدا می کند.
وی گفت: طرح های مختلف فروش با وجود افزایش کاذب تقاضا نمی توانند در بلند مدت اثرگذاری داشته باشند، بنابراین توصیه می شود سه راهکار را در بازار دنبال کنیم؛ نخست، افزایش نظارت بر بازار آزاد خودرو، دوم، فروش سختگیرانه خودرو و سوم نیز رشد تولید.
عضو شورای تاکید کرد: در مقطع فعلی که قیمت خودرو با توجه به صعود نرخ ارز در حال افزایش است، تمام مجموعه های سیاستگذار خودرو بایستی کنار هم قرار گیرند تا بتوانند ضمن حل مشکلات این صنعت، زمینه ساز افزایش تولید شوند.
بغزیان در مورد طرح های فروش خودروسازان نیز تاکید کرد: طرح های فروش خودرو توانست تا حدودی دست دلالان را از بازار خودرو کوتاه کند و حتی زمان ثبت نام در این طرح ها، شاهد ثبات و کاهش قیمت خودرو بودیم؛ با این حال همه می دانند چنین سیاستی طولانی مدت جواب نخواهد داد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید