در جلسه فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی؛

دلیل اجرایی نشدن "مسکن اجتماعی" از زبان آخوندی

وزیر راه و شهرسازی دلیل اجرایی نشدن مسکن اجتماعی را تشریح کرد.
دلیل اجرایی نشدن "مسکن اجتماعی" از زبان آخوندی

به گزارش صنعت نویس، وزیر راه و شهر سازی در نشست فراکسیون مستقلان ولایی مجلس با اشاره به خواسته‌های نمایندگان که بیشتر در حوزه سرمایه‌گذاری و اتمام پروژه‌های عمرانی بود، اظهار کرد: حوزه سرمایه‌گذاری اعم از آزاد و فاینانس خارجی است که به دولت باز می‌گردد و پروژه های نیمه تمام عمرانی نیز از مهم‌ترین خواسته‌هاست که مردم از نمایندگان پیگیری می‌کنند که البته از فاینانس نمی‌توان برای این پروژه‌ها و تملک اراضی بین شهری استفاده کرد.

آخوندی به وضعیت نامساعد وزارتخانه متبوعش در حوزه طرح‌های عمرانی اشاره کرد و گفت: پروژه‌های راهسازی تا رسیدن به تملک‌ها انجام می‌شود، اما خرید املاک مردم نیاز به اعتبار دارد که به علت عدم وجود این اعتبار، پروژه‌ها روی زمین می‌ماند البته قوانینی در زمینه‌های مختلف راه سازی تصویب شد اما اجرایی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه، در قانون مقرر شده است 20 درصد درآمد حاصل از فروش گازوئیل و 10 درصد حاصل از فروش بنزین به وزارت راه و شهرسازی اختصاص یابد، خاطرنشان کرد: اما تا کنون ریالی از محل این درآمدها به وزارتخانه نرسیده است.

آخوندی در ادامه درباره فاینانس اظهار داشت: زمانی که فاینانس امضا می‌شود باید 15 درصد به شرکت مربوطه داده تا کار آغاز شود اما ریالی برای این کار در بودجه پیش‌بینی نشده است لذا باید تصمیماتی به صورت خرد و کلان گرفته شود که البته هزینه‌هایی دارد، هزینه‌هایی اجتماعی که هیچ کس نیز آن را نمی‌پذیرد.

وزیر راه با تاکید بر اینکه، با ساختار بودجه فعلی امکان ادامه راه وجود ندارد، گفت: هزینه جاری ما بیش از درآمد کل دولت است لذا نیازمند اصلاحاتی هستیم که قطعا هزینه اجتماعی دارد و باید آن را پذیرفت.

آخوندی با بیان اینکه برای اتمام پروژه‌های ریلی نیاز به 28 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داریم که ظرف 5 سال پروژه‌ها به اتمام برسد، تصریح کرد: برای این سرمایه گذاری نیازمند اختصاص 15 درصد به شرکت های سرمایه گذاری هستیم که می تواند از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یابد چرا که به علت خارجی بودن با سیاست‌ها تطابق دارد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در بخش دیگری از نشست به پیشنهادات برخی از نمایندگان مبنی بر دریافت عوارض در بزرگراه‌ها همچون آزادراه‌ها، اشاره کرد و گفت: این امکان وجود ندارد چرا که باید از 75 درصد حمل و نقل عوارض دریافت کرد که عملی نیست اما این عوارض می تواند همانند سایر کشورها بر سوخت قرار گیرد چنانچه در حال حاضر برای گازوئیل 20 درصد عوارض قرار داده‌ایم اما برای بنزین این عوارض وجود ندارد.

وزیر کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: از طرف دیگر لازم است صندوق توسعه حمل و نقل که تأسیس آن در برنامه ششم توسعه به تصویب رسید ایجاد شود اما در بودجه هیچ اعتباری برای آن اندیشیده نشده است که باید در بودجه سال 97 این اتفاق بیفتد.

آخوندی درباره نحوه خانه‌دار شدن اقشار مختلف جامعه گفت: افرادی که واقعا پس انداز کننده باشند می‌توانند خانه‌دار شوند اما برای افراد کم درآمد جامعه وزارت راه، طرح مسکن اجتماعی را ارائه کرده بود که به علت عدم اختصاص ریالی در بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

در پایان جلسه نیز اعضای فراکسیون نقطه نظرات خود را در حوزه وزارت راه و شهرسازی مطرح کردند که وزیر راه توضیحاتی را ارائه داد.

منبع:خانه ملت

افزودن نظر جدید