اسنپ همچنان می تازد

بعد از صحبت‌های رئیس شورای رقابت درباره اسنپ و تاپسی، شبکه خبر در خبری عنوان کرد که تمامی نرم افزارهای خدمات خودرو بدون مجوز هستند!
اسنپ همچنان می تازد
صنعت نویس: هنوز که هنوز است در ایستگاه‌های تاکسی شاهد دعوای راننده‌های تاکسی با راننده‌های ماشینهای شخصی هستیم. راننده‌های تاکسی نمی‌خواهند اجازه بدهند که ماشینهای شخصی مسافر‌ها و روزی آن‌ها را در روز روشن از آن‌ها بگیرند و آن طرف ماشینهای شخصی هم برای امرار معاش خود، هر کجا که مسافر ببینند روی ترمز می‌زنند. حالا این دعوای سنتی شکل تازه‌ای به خود گرفته و شخصی سوار‌ها بدون هیچ دغدغه‌ای با سرویسهای اینترنتی ارائه دهنده خدمات خودرو همکاری می‌کنند و با درآمد مناسب مثل خار در چشمهای راننده تاکسی‌ها و آژانس‌ها فرو می‌روند.
 
 
داریم ورشکست می‌شویم!
 
آقای اکبر بهمنی یکی از راننده‌های آژانس کرایه اتومبیل در سعادت آباد درباره این موضوع می‌گوید: «زنگ خور آژانس روز به روز کمتر می‌شود و بسیاری از راننده‌ها به خاطر اینکه حالا باید ساعت‌ها منتظر بمانند تا نوبتشان شود از آژانس رفته‌اند. یکی از دوستانم که از آژانس رفته، الآن با اسنپ کار می‌کند و درآمدش حداقل سه برابر من است. با توجه به اجاره مغازه و کاهش عجیب زنگ خور آژانس، مدیرمان چندبار تا حالا گفته است که داریم ورشکست می‌شویم.»
 
اسنپ برایمان دردسر شده
 
آقای یدالله مردانی یکی از راننده تاکسی‌های شهر که در شهرک غرب فعال است هم از این موضوع ناراضی است و می‌گوید: «اسنپ حتی برای ما که در خط کار می‌کنیم هم دردسرساز شده. خیلی از مسافران وقتی در ماشین می‌نشینند می‌گویند که مثلا مسیری را که ما با ٢� هزار تومان دربست می‌رویم با اسنپ با ١� هزار تومان رفته‌اند. خیلی‌ها حتی ترجیح می‌دهند به جای اینکه برای رفتن به مقصدشان چند بار خط عوض کنند با هزینه بسیار ناچیز با اسنپ و بدون اتلاف وقت به مقصد برسند. اگر اوضاع همینطور ادامه داشته باشد، باید ماشین‌هایمان را در خانه پارک کنیم و همین درآمد ناچیزمان را هم از دست بدهیم.»
 
از کمیسیون‌های عجیب آژانس راحت شدم!
 
اما رانندگان اسنپ نظر متفاوتی نسبت به این ماجرا دارند. هومن محمدی، یکی از رانندگان اسنپ می‌گوید: «خدا پدر و مادرشان را بیامرزد. دیگر از قوانین و کمیسیون‌های عجیب آژانس و عمری که در آنجا تلف می‌کردم خسته شده بودم. حالا دیگر با آرامش و بدون اتلاف وقت کار می‌کنم و دیگر نیازی نیست در صف انتظار برای مسافر بمانم. آن موقع اگر می‌خواستم هم نمی‌توانستم از یک سقفی بیشتر درآمد داشته باشم ولی الآن می‌دانم هرچقدر بخواهم می‌توانم کار کنم و درآمد بسیار بالاتری نسبت به آژانس دارم.»
 
اسنپ قانونی! اسنپ غیر قانونی!
 
پس از اعتراضات فراوان به فعالیت آژانس‌های اینترنتی، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت درباره اسنپ و تاپسی می‌گوید: این تاکسی یاب‌ها مجوز دارند و فعالیتشان قانونی است. این شرکت‌ها کار غیرقانونی انجام نداده‌اند و فعالیتشان نه تنها بد نیست بلکه موجب ایجاد فضای رقابتی مناسبی هم می‌شود. ما تنها زمانی به این مسئله ورود می‌کنیم که ببینیم این شرکت‌ها با قیمت‌های بسیار پایین سعی در حذف رقبا داشته باشند. فعلا در مدل فعلی ما مشکلی نمی‌بینیم که بخواهیم در این موضوع ورود کنیم.»
 
جالب اینجاست که بعد از صحبت‌های شیوا، شبکه خبر در خبری عنوان کرد که تمامی نرم افزارهای خدمات خودرو بدون مجوز هستند!
 
تاکسی بخر، حسرت ببر!
 
راننده تاکسی‌ها نمی‌توانند عضو اسنپ شوند! کسی که با سختی توانسته به زور یک تاکسی بخرد و حالا می‌بیند که با ماشین شخصی درآمد بسیار بالاتری داشت، با حسرت به وضعیت موجود نگاه می‌کند و متاسفانه مدیران تاکسی رانی را از مدیران این شرکت خصوصی ضعیف‌تر می‌بیند که نتوانسته‌اند بعد از این همه سال، اینگونه از آن‌ها حمایت کنند. شهرام عسکر، یکی از رانندگان تاکسی، درباره این موضوع می‌گوید:» جالب است! تاکسی داریم و نمی‌توانیم در اسنپ کار کنیم و به جای اینکه درآمد بالاتری داشته باشیم، درآمدمان بسیار کمتر از کسانی است که در این شرکت‌ها کار می‌کنند. من مسئولان تاکسیرانی را در این مورد مقصر می‌دانم که حتی نمی‌توانند چاره‌ای برای ما که با هزار امید تاکسی گرفته‌ایم بیندیشند.»
 
قوانین تعیین شده برای اسنپ که گاهی رعایت نمی شود
 
اسنپ در کانال تلگرامی خود خطاب به رانندگان این شرکت نوشته: «مطابق مقررات فرودگاه‌های شهر تهران  (فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و مهرآباد) انتظار مقابل درهای ورود و خروج مسافران فرودگاه و سوار کردن مسافر از آن نقطه صرفا برای تاکسی‌های فرودگاهی مجاز است. لطفا در سرویس‌های به مبدا و مقصد فرودگاه این مقررات را مد نظر قرار دهید.»
 
این در حالی است که مسافران فرودگاه هنگام تایین مبدا در اپلیکیشن موبایل خود نزدیک ترین نقطه به فرودگاه را انتخاب می کنند و بعد از تماس تلفنی با راننده به او می گویند که در فرودگاه هستند و راننده اسنپ نیز برای سوار کردن مسافر به آنجا می رود.
 
در برخی از این موارد راننده های تاکسی فرودگاه به رانندگان اسنپ اعتراض کرده و در نهایت منجر به درگیری لفظی و بدنی میان دو راننده شده است.
 
خوب، بد، زشت!
 
بسیاری از آژانس‌ها تعطیل شده‌اند، بسیاری از شخصی سوار‌ها به درآمد رسیده‌اند و شاغل شده‌اند، اوضاع تاکسیران‌ها از قبل هم بد‌تر شده است، اسنپ برای بسیاری از جوانان بیکار شغل ایجاد کرده است، درگیری‌های زیادی بین راننده تاکسی‌ها و راننده‌های اسنپ گزارش شده است، خیلی از راننده‌های آژانس از کمیسیون‌های سرسام آور نجات پیدا کرده‌اند و...
 
حق با چه کسی است؟ فعلا که ماشین‌های شخصی در جنگ مسافرکش‌ها پیروز شده‌اند اما با فراگیر شدن نرم افزارهای ارائه دهنده خدمات خودرو و کاهش روزافزون مشتریان آژانس‌های کرایه اتومبیل و تاکسی‌ها، چه تدبیری برای این افراد که خود را در خطر از دست دادن شغلشان می‌بینند، باید اندیشیده شود؟ چه سازمانی باید پاسخگو باشد و از افرادی که در یک رقابت سالم شکست خورده‌اند حمایت کند؟ این سوالی است که اگر جواب مناسبی برای آن پیدا نشود به زودی تأثیر بسیار بدی در زندگی راننده‌های آژانس و تاکسی خواهد گذاشت و آن زمان در کنار هزاران شغل ایجاد شده برای جوانان، هزاران شغل از دست رفته خواهیم داشت...!
منبع: فردا

دیدگاه‌ها

آیا این درست است که یک تاکسیران مالیات بده عوارض سالی ده برابر شخصی پردخت کنه . و فقط با قیمت مصوب شورای شهر تهران و اتحادیه تاکسیرانی کرایه بگیره .. قسط ماشین وام ۱۶ درصد پرداخت کنه . اونوقت یه نفر بیاد مسافرشو ببره... خب این بدبخت مگه غیر از این ماشین درامد دیگه ای هم داره. .. تموم راننده های اسنپ همه دارای شغل اول هستند. نه مالیات دارن نه عوارضشون رقمی میشه.. همه یا مشکل اخلاقی دارن یا سو پیشینه دارن در صورتی که تاکسیران ها . امتحان شهرشناسی و عدم اعتیاد و عدم سو پیشینه شون رووهر سال تمدید میکنن. .. اگه راست میگن با قیمت نرخ مصوب ببرن. اخه بی انصافی و حق خوری تا کی؟؟؟

با سلام اسنپ یه شرکت هست و شرکت ها هم درامدشون مشخص هست و مالیات میدند کدوم شرکتی هست که مالیات نمیده ؟؟؟؟ از لحاظ امنیت بسیار بالاست رانندگان بسیار مودب و حرفه ای داره قیمت ها مناسب در صورتی که من به شخصه دل خوشی از آژانس و تاکسی ندارم اینقدر بی احترامی و جیب تکونی شدم که مجال تعریفش نیست

افزودن نظر جدید